Treść
System wideokonferencyjny to połączenie urządzeń audio i wideo wykorzystywanych dokomunikacji w czasie rzeczywistym z jednoczesną transmisją obrazu i dźwięku, zwykle w firmach. Uczestnicy konferencji komunikują się ze sobą niezależnie od lokalizacji.
Żadna firma nie może obejść się bez spotkań i (wewnętrznych) sesji szkoleniowych. Wideokonferencje oferują wiele korzyści w zakresie ich efektywnej organizacji:
- Spotkania niezależne od lokalizacji: Mogą Państwo zebrać swoich pracowników z całego świata - czy to z ich biur domowych, urzędów czy oddziałów. Niższe koszty podróży służbowych: Państwa pracownicy pozostają w swoich lokalizacjach i uczestniczą w spotkaniach cyfrowo. Eliminuje to na przykład koszty transportu, zakwaterowania, posiłków i innych wydatków.
- Czas pracy jest wykorzystywany bardziej produktywnie: Czas, który Państwo lub Państwa pracownicy potrzebowaliby na dojazdy na i ze spotkań, może zostać wypełniony zadaniami z codziennej działalności.
- Wymagane mniejsze sale konferencyjne lub biurowe: Nie potrzebują Państwo ogromnych sal konferencyjnych, aby pomieścić kilku pracowników na jedno spotkanie. Jeśli niektórzy z Państwa pracowników pracują w innych lokalizacjach lub z domu, można sobie poradzić z mniejszymi przestrzeniami biurowymi. Mogą Państwo nawet zaoszczędzić na czynszu i dodatkowych kosztach energii elektrycznej, wody itp.
- Możliwość tworzenia cyfrowych protokołów lub nagrań: Mogą Państwo nagrywać spotkania, sesje szkoleniowe lub prezentacje na wideo. Pracownicy, którzy nie byli obecni w danym dniu lub musieli wcześniej opuścić wydarzenie, mogą ponownie obejrzeć nagranie.
- Pozycjonowanie jako atrakcyjny pracodawca: Dzięki wideokonferencjom mogą Państwo dać swoim pracownikom możliwość pracy z domu i bycia obecnym na ważnych spotkaniach. Promuje to równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i sprawia, że Państwa pracownicy są szczęśliwsi - wieść o tym rozchodzi się po okolicy!
Do przeprowadzenia wideokonferencji potrzebują Państwo
- Kamera do wideokonferencji
- Mikrofon
- Głośnik
- Urządzenie wyświetlające, np. wyświetlacz lub projektor
- dobre połączenie internetowe (aby obraz i dźwięk były przesyłane bez opóźnień)
- Oprogramowanie do wideokonferencji, np. Skype, Google Meet, Zoom
Jeśli dysponują Państwo ograniczoną przestrzenią w sali konferencyjnej, dobrym rozwiązaniem będzie kompaktowy system wideokonferencyjny. Kamera, mikrofony i głośniki są już w nim wbudowane. Dzięki temu można go zamontować bezpośrednio nad monitorem lub umieścić na przykład na kredensie.
Wiele nowoczesnych systemów wideokonferencyjnych można skonfigurować w zaledwie kilku krokach. Logitech oferuje rozwiązanie plug-and-play dla swoich produktów, które pozwala po prostu podłączyć kamerę konferencyjną lub system konferencyjny do urządzenia końcowego, np. wyświetlacza lub laptopa, przez USB. Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania.
Optymalna liczbauczestników zależy od używanego systemu wideokonferencyjnego. W zależności od tego, jak dobrze kamera i system audio mogą pokryć pomieszczenie, optymalna liczba uczestników może się znacznie różnić.
Na przykład system wideokonferencyjny Logitech Rally Bar jest odpowiedni dla maksymalnie 12 uczestników.
Zależy to od tego, jak rozbudowany ma być system wideokonferencyjny i jakie funkcje ma oferować. Z reguły kompleksowe rozwiązania typu "wszystko w jednym" do dużych sal konferencyjnych są droższe niż kompaktowe systemy do małych sal konferencyjnych. Koszty te szybko się jednak zwrócądzięki zaoszczędzeniu kilku podróży służbowych.
Zależy to w dużej mierze od tego, ile osób bierze udział w wideokonferencji. Małe pokoje spotkań i sale konferencyjne oferują odpowiednio mniej miejsca niż sale konferencyjne dla dużych zgromadzeń kilkudziesięciu uczestników.
Wielkość pomieszczenia odgrywa ważną rolę przy wyborze odpowiedniego systemu wideokonferencyjnego. Wynika to z faktu, że kamera, mikrofony i głośniki systemu wideokonferencyjnego powinny w miarę możliwości obejmować całe pomieszczenie. Dzięki temu każdy uczestnik będzie łatwo rozpoznawalny i wyraźnie słyszalny.