Display to urządzenie wyświetlające w szerszym znaczeniu - w tym artykule skupimy się na wyświetlaczach do użytku komercyjnego. W dalszej części chcielibyśmy przedstawić Państwu przegląd najważniejszych cech i funkcji wyświetlaczy publicznych, często nazywanych również wyświetlaczami profesjonalnymi. Dzięki możliwościom sterowania i rozwiązaniom programowym można wykorzystać te wyświetlacze również w sektorze profesjonalnym do wielu zastosowań, które wykraczają daleko poza konwencjonalne wyświetlacze telewizyjne.
Uwaga!
Wyświetlaczeczy nie należy mylić z monitorami lub telewizorami. Monitory to ekrany, które są wykorzystywane jako elementy lub urządzenia dodatkowe. W przypadku komputerów mówi się więc o monitorach. Telewizory, czyli telebimy, zawierają tuner telewizyjny. Nie są one przeznaczone do długotrwałego użytkowania i nie posiadają cech umożliwiających ich komercyjne wykorzystanie.
Obszar zastosowania wyświetlaczy
Różne grupy produktów Public Display oferują rozwiązania dla różnych zastosowań. W sali konferencyjnej, jako terminal informacyjny, w recepcji, jako ściana wideo lub jako reklama zewnętrzna - Public Display oferuje elastyczne właściwości instalacyjne. Rozróżniamy wyświetlacze wewnętrzne, które są stosowane w zamkniętych pomieszczeniach lub halach, oraz wyświetlacze zewnętrzne, które można stosować również na zewnątrz dzięki większej jasności i odporności na warunki atmosferyczne. W dalszej części przedstawiamy najczęstsze obszary zastosowań wyświetlaczy wewnętrznych i zewnętrznych.
Sala konferencyjna
Digital signage
Wyświetlaczecze dotykowe
Videowall
Terminal informacyjny
Na zewnątrz
Test wyświetlacza na przykładzie Samsung Flip 2 WM85R
W tym filmie dowiesz się więcej o zastosowaniu interaktywnego wyświetlacza. Na przykładzie Samsunga Flip 2 WM85R pokazujemy najważniejsze informacje dla firm i instytucji edukacyjnych.
Technologia wyświetlania
Profesjonalne wyświetlacze pracują głównie w technologii LCD. Technologia plazmowa była kiedyś uważana za lepszą od LCD pod względem stosunku ceny do jakości, ale obecnie prawie całkowicie zniknęła z rynku. W porównaniu z LCD, plazma była zbyt droga, a także zużywała więcej energii elektrycznej. W przyszłości technologia OLED również może odgrywać większą rolę, jeśli poziom cen spadnie. Jedną z zalet w porównaniu z panelami LCD jest wysoka jakość obrazu - ponieważ każdy pojedynczy piksel świeci, w efekcie otrzymujemy równomierny, jednorodny i wysokokontrastowy obraz.
W dalszej części artykułu szczegółowo przedstawiamy technologię wyświetlaczy LCD i OLED.
LCD - wyświetlacz ciekłokrystaliczny
Technologia LCD jest najbardziej rozpowszechnionym typem wyświetlacza publicznego. Wyświetlaczecze LC (liquid crystal display) tworzą swoje obrazy za pomocą ciekłych kryształów, które są podświetlane przez świetlówki. Obecnie większość wyświetlaczy pracuje z oświetleniem LED, tak więc zamiast świetlówek, ciekłe kryształy podświetlają teraz diody elektroluminescencyjne. Zasadniczo rozróżniamy dwa rodzaje oświetlenia LED: krawędziowe LED lub podświetlenie LED.
Wnioski:
OLED - organiczne diody emitujące światło
Jak na razie technologia OLED nie jest jeszcze rozpowszechniona w wyświetlaczach. W przeciwieństwie do wyświetlaczy LC, wyświetlacze OLED nie potrzebują podświetlenia.
Wnioski:
Jasność wyświetlacza
Jeśli chcesz używać swojego Profesjonalnego Wyświetlaczecza w sali konferencyjnej i do zastosowań interaktywnych, wystarczy do 500 cd/m², aby użytkownik nie był oślepiony podczas pracy na wyświetlaczu. W przypadku rozwiązań typu ściana wideo, jasność Twojego wyświetlacza powinna wynosić od 500 do 1000 cd/m².
W przypadku wyświetlacza zewnętrznego możliwa jest jasność do 3000 cd/m². Jasność zwykłego telewizora wynosi około 350 cd/m², więc reklama okienna nie jest możliwa do wykonania w sposób regularny lub z umiarkowanym skutkiem przy użyciu zwykłego telewizora.
W przypadku indywidualnych rozwiązań signage w różnych środowiskach, wymagana jasność może się różnić w zależności od oświetlenia i padania światła. Jaśniejszy wyświetlacz może być przyciemniony - więc jeśli masz wątpliwości, zdecyduj się na jaśniejszy wyświetlacz z funkcją ściemniania.
Poniżej znajduje się przegląd wymaganych mocy świetlnych w różnych zastosowaniach. Jeśli nadal nie jesteś pewien lub masz pytania, nasi eksperci chętnie doradzą Ci odpowiednią jasność i wiele więcej.
Jasność | Zastosowanie |
ok. 350-450 cd/m² | Pomieszczenia o regulowanych warunkach oświetleniowych |
od 500 cd/m² | Normalne warunki oświetleniowe otoczenia |
ok. 700 cd/m² | Silne oświetlenie otoczenia, ale bez bezpośredniego światła słonecznego (np. hala recepcyjna) |
od 700 cd/m² | Bardzo jasne otoczenie, bezpośrednie światło słoneczne (wystawa sklepowa, plener) |
Ważne:
Rozdzielczość wyświetlacza
Rozdzielczość opisuje liczbę pikseli, które tworzą obraz. Im większa gęstość pikseli, tym ostrzejszy obraz. W przypadku wyświetlaczy publicznych o przekątnej do 70 cali zazwyczaj wystarcza rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli). Modele Full HD od 75 cali zwykle nie mają powierzchni dotykowej. Jeśli chcesz iść w kierunku większej interaktywności z wyświetlaczem dotykowym, powinieneś preferować rozdzielczość Ultra HD. Termin UHD jest często używany synonimicznie z 4K. Ultra HD to jednak ogólny termin dla wszystkich rozdzielczości o bardzo wysokiej liczbie pikseli. Obejmuje to Quad HD (3840 x 2160), czyli 4-krotność rozdzielczości Full HD, oraz 4K (4096 x 2160).
W przypadku wyświetlacza 4K należy upewnić się, że podłączony komputer oferuje wystarczające rezerwy wydajności dla płynnego wyświetlania 4K. W dalszej części przedstawiamy porównanie najczęściej spotykanych rozdzielczości:
Wnioski:
Format wyświetlania
Wymagany format dla Twojego wyświetlacza zależy od rozdzielczości. Ponieważ rozdzielczość Full HD oraz rozdzielczość UHD lub 4K są najczęściej stosowane w wyświetlaczach, najczęstszym współczynnikiem proporcji jest 16:9. W przypadku projekcji specjalnych odpowiedni jest na przykład format krajobrazowy.
Wnioski:
Tryb pracy
Większość grup produktów oferuje Ci użytkowanie 12/7 (12h na 7 dni) lub 16/7 (16h na 7 dni), więc bez problemu można z nich korzystać przez kilka godzin dziennie. Niektóre modele są nawet przystosowane do pracy ciągłej 24/7, więc możesz używać tych wyświetlaczy przez całą dobę. Jest to ciekawe rozwiązanie do zastosowania na przykład w sklepach, jeśli wyświetlacz ma odtwarzać treści również w dni wolne od pracy.
Wnioski:
Cechy wyświetlacza
Złącza wyświetlacza
Do najczęściej spotykanych połączeń wyświetlacza należą HDMI, DVI, DisplayPort i VGA. Najpopularniejszym z nich jest port HDMI. W przypadku wyświetlacza 4K, jeden port HDMI jest zwykle przeznaczony do odtwarzania treści 4K. W przypadku podawania 4K, wejście HDMI musi obsługiwać standard HDCP2.2, co ma miejsce w przypadku osobno oznaczonych połączeń.
Oprócz złączy do podawania obrazu dostępne są zwykle porty USB (typ A i B), jack 3,5 mm do podawania dźwięku, a także porty LAN i interfejsy RS232 do integracji z systemami sterowania i dostępu do internetu . Niektóre wyświetlacze oferują również funkcję WLAN (zintegrowaną lub opcjonalną).
Akcesoria do wyświetlacza
Digital signage
Do korzystania z digital signage potrzebne jest oprogramowanie digital signage do tworzenia i kontroli treści na wyświetlaczu.
Wnioski:
Kolejnym trendem w sektorze digital signage są rozwiązania HDBaseT dla wyświetlaczy publicznych. Umożliwiają one bezpieczną transmisję treści za pomocą jednego kabla sieciowego, zwłaszcza w przypadku odległości przesyłu sygnału do 100 metrów.
Systemy uchwytów
Aby zabezpieczyć Państwa wyświetlacz przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz czy deszcz, oferujemy również gabloty.
Wnioski:
Do poszukiwań wyświetlacza!
Czy w naszym przewodniku zakupu wyświetlaczy udało nam się przedstawić najważniejsze opcje i kryteria wyboru? Jeśli wiesz już, jakie cechy powinien mieć Twój wyświetlacz publiczny, w naszym sklepie znajdziesz rozwiązania dla szerokiego zakresu zastosowań.
Nasi eksperci chętnie doradzą Ci w wyborze optymalnego wyświetlacza dla Twojego indywidualnego zastosowania. Życzymy Państwu przyjemnego korzystania z profesjonalnego wyświetlacza!
Jeśli uważasz, że do Twojego projektu bardziej odpowiednia jest kombinacja projektora i ekranu , chętnie doradzimy Ci również w tej kwestii. W naszym przewodniku zakupu projektorów i w naszym przewodniku zakupu ekranów znajdziesz wszystkie ważne informacje, których potrzebujesz, aby znaleźć swoje rozwiązanie projekcyjne!