W tym przewodniku zakupowym wyjaśniamy, jak działa wielodrożny system głośników. Podpowiadamy również, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie.
Wybierając jeden lub więcej głośników, należy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii. Decydującą rolę odgrywają takie czynniki jak wielkość pomieszczenia, przeznaczenie i umiejscowienie głośników.
Czynniki te znajdują odzwierciedlenie w charakterystyce częstotliwościowej, projekcie, strukturze, złożoności i rozmiarze głośnika. Oprócz rodzaju głośnika (głośniki podłogowe, głośniki półkowe i głośniki centralne), ważne jest również rozróżnienie liczby ścieżek. Ponieważ istnieją tutaj różne podejścia, chcielibyśmy przedstawić je bardziej szczegółowo.
Najważniejsze pytania wyjaśnione w skrócie
Zasada działania głośnika 2-drożnego
Zasada działania głośnika 2-drożnego jest podstawową zasadą działania głośnika, w której przychodzący sygnał elektryczny jest rozprowadzany do dwóch przetworników, nisko-średniotonowego i wysokotonowego. Częstotliwość zwrotnicy mieści się zwykle w zakresie 2-5 kHz. Pod względem konstrukcji zwrotnica jest dość prosta.
Zasada działania 2 ½-drożnych głośników
System ten opiera się na zasadzie 2-drożnego głośnika. Głośnik wysokotonowy odpowiada za górne częstotliwości. Istnieją również dwa dodatkowe przetworniki dla niskich i średnich częstotliwości. Te dwa przetworniki są adresowane jednakowo do ustalonej dolnej częstotliwości. Częstotliwość ta mieści się w zakresie 200-800 Hz. Jeśli sygnał muzyczny przekracza ten zakres częstotliwości, aktywowany jest tylko jeden przetwornik. Rzeczywista separacja między sygnałami basowymi i wysokimi odbywa się w zakresie 2-5 kHz. Podsumowując, można powiedzieć, że jest to 2-drożny system głośnikowy ze wsparciem basów.
Zasada działania 3-drożnych głośników
Dzięki tej wielodrożnej zasadzie sygnał elektryczny jest wyraźnie podzielony na zakres niskich, średnich i wysokich częstotliwości, które są następnie rozdzielane do trzech zaprojektowanych w tym celu przetworników (niskotonowego, średniotonowego i wysokotonowego). Ponieważ każdy przetwornik ma przypisany jasno określony zakres częstotliwości, producenci mogą specjalizować się w odpowiedniej konstrukcji, a tym samym uzyskać ogólnie większą powierzchnię membrany. Zwrotnica jest bardziej złożona i oddziela tony niskie i średnie w zakresie 200-800 Hz oraz tony średnie i wysokie w zakresie 2-5 kHz.