Zestaw głośnikowy w salonie

Głośniki wielodrożne - Objaśnienie systemów wielodrożnych

W tym przewodniku zakupowym wyjaśniamy, jak działa wielodrożny system głośników. Podpowiadamy również, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Treść

Wybierając jeden lub więcej głośników, należy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii. Decydującą rolę odgrywają takie czynniki jak wielkość pomieszczenia, przeznaczenie i umiejscowienie głośników.

Czynniki te znajdują odzwierciedlenie w charakterystyce częstotliwościowej, projekcie, strukturze, złożoności i rozmiarze głośnika. Oprócz rodzaju głośnika (głośniki podłogowe, głośniki półkowe i głośniki centralne), ważne jest również rozróżnienie liczby ścieżek. Ponieważ istnieją tutaj różne podejścia, chcielibyśmy przedstawić je bardziej szczegółowo.

Najważniejsze pytania wyjaśnione w skrócie

Dlaczego istnieją systemy wielodrożne dla głośników?

Przetworniki (znane również jako obudowy) są w dużej mierze odpowiedzialne za dźwięk głośnika. Celem każdego głośnika podłogowego hi-fi jest jak najdokładniejsze odtworzenie zakresu ludzkiego słuchu, który rozciąga się od 16 do 20 000 Hz.

Jest to znane jako reprodukcja liniowa, ale w praktyce nie można tego osiągnąć, ponieważ producenci nie mogą wziąć pod uwagę akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Niektórzy producenci wykraczają nawet daleko poza zakres ludzkiego słuchu w górnym zakresie częstotliwości i projektują głośniki o paśmie przenoszenia do 40 000 Hz.

Jak podzielone są częstotliwości głośników?

Ogólnie rzecz biorąc, zakres odsłuchu jest podzielony na niskie, średnie i wysokie częstotliwości, co ostatecznie doprowadziło do rozwoju systemów wielodrożnych. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę obszar zastosowania zestawu głośnikowego . Liczba i rozmieszczenie przetworników dla głośnika centralnego jest inna niż na przykład dla dużego systemu surround.

Czym jest system bass reflex?

Termin system bass reflex jest często używany w połączeniu z jedną z zasad wielodrożności: Aby wzmocnić i jednocześnie zoptymalizować reprodukcję niskich częstotliwości, obudowa wielu głośników jest zaprojektowana zgodnie z zasadą bass reflex. Obudowa nie jest całkowicie zamknięta i posiada otwór bass reflex, zwykle z tyłu. Cała zasada wykorzystuje tylne promieniowanie dźwięku przetworników basowych, zapewniając w ten sposób reprodukcję basów hi-fi.

Jak działa zasada głośnika jednokierunkowego?

Akustycznie przekonująca reprodukcja obszaru odsłuchu jest możliwa tylko w ograniczonym zakresie za pomocą przetwornika, tak zwanego głośnika pełnozakresowego. Wymagania, które muszą być spełnione dla liniowej reprodukcji są po prostu zbyt wysokie. Ponadto, wiele problemów akustycznych jest zaostrzonych przez zasadę głośnika jednokierunkowego.

Jednak takie szerokopasmowe przetworniki są nadal używane, ponieważ są instalowane jako głośniki ogłoszeniowe lub na przykład w systemach telefonicznych. Są to zazwyczaj przetworniki średniotonowe, które są precyzyjnie dostrojone do zakresu mowy między 300 Hz a 3 kHz.

Jakie wielodrożne systemy głośnikowe są używane w kinie domowym i sektorze hi-fi?

W głośnikach hi-fi i kina domowego stosuje się kilka przetworników, z których każdy został zoptymalizowany pod kątem określonego zakresu częstotliwości. Zasadniczo, im większy przetwornik, tym niższe jego pasmo przenoszenia. Ponieważ większość głośników ma zainstalowanych kilka przetworników, jedna lub więcej zwrotnic oddziela przychodzące sygnały elektryczne, a następnie przekazuje je do odpowiedniego przetwornika.

W zależności od zasady działania głośnika, zwrotnice zawsze rozdzielają się w określonym zakresie częstotliwości i zwykle są zaprojektowane jako pasywne. Następujące klasyfikacje w sektorze hi-fi i kina domowego wynikają z konstrukcji przetworników:

Zasada działania głośnika 2-drożnego

Zasada działania głośnika 2-drożnego jest podstawową zasadą działania głośnika, w której przychodzący sygnał elektryczny jest rozprowadzany do dwóch przetworników, nisko-średniotonowego i wysokotonowego. Częstotliwość zwrotnicy mieści się zwykle w zakresie 2-5 kHz. Pod względem konstrukcji zwrotnica jest dość prosta.

2-wege-lautsprecher
  • Sterownik: 1 nisko-średni, 1 wysokoczęstotliwościowy
  • Zakres częstotliwości zwrotnicy: 2 - 5 kHz
  • Typ: głośnik półkowy, głośnik centralny, prosty stereofoniczny głośnik podłogowy hi-fi
  • Zalety: Mały rozmiar głośnika, kompaktowy i bezpośredni dźwięk

Zasada działania 2 ½-drożnych głośników

System ten opiera się na zasadzie 2-drożnego głośnika. Głośnik wysokotonowy odpowiada za górne częstotliwości. Istnieją również dwa dodatkowe przetworniki dla niskich i średnich częstotliwości. Te dwa przetworniki są adresowane jednakowo do ustalonej dolnej częstotliwości. Częstotliwość ta mieści się w zakresie 200-800 Hz. Jeśli sygnał muzyczny przekracza ten zakres częstotliwości, aktywowany jest tylko jeden przetwornik. Rzeczywista separacja między sygnałami basowymi i wysokimi odbywa się w zakresie 2-5 kHz. Podsumowując, można powiedzieć, że jest to 2-drożny system głośnikowy ze wsparciem basów.

zwei-einhalb-wege-lautsprecher
  • Przetworniki: 1 niskotonowy, 1 średniotonowy, 1 wysokotonowy
  • Zakres częstotliwości zwrotnicy: 200-800 Hz (odsprzęganie jednego głośnika) i 2-5 kHz
  • Typ: głośnik półkowy, głośnik centralny, stereofoniczny głośnik podłogowy hi-fi
  • Zalety: Jednorodny/kompaktowy dźwięk z dodatkowym wsparciem w zakresie basów

Zasada działania 3-drożnych głośników

Dzięki tej wielodrożnej zasadzie sygnał elektryczny jest wyraźnie podzielony na zakres niskich, średnich i wysokich częstotliwości, które są następnie rozdzielane do trzech zaprojektowanych w tym celu przetworników (niskotonowego, średniotonowego i wysokotonowego). Ponieważ każdy przetwornik ma przypisany jasno określony zakres częstotliwości, producenci mogą specjalizować się w odpowiedniej konstrukcji, a tym samym uzyskać ogólnie większą powierzchnię membrany. Zwrotnica jest bardziej złożona i oddziela tony niskie i średnie w zakresie 200-800 Hz oraz tony średnie i wysokie w zakresie 2-5 kHz.

3-wege-lautsprecher-prinzip
  • Przetworniki: 1 niskotonowy, 1 średniotonowy, 1 wysokotonowy
  • Zakres częstotliwości zwrotnicy: 200-800 Hz i 2-5 kHz
  • Typ: Głośnik podłogowy stereo Hifi
  • Zalety: Duża powierzchnia membrany, wysoki poziom stabilności
Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy nadal masz pytania?

Chętnie doradzimy również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam swoje dane kontaktowe już teraz.