glossar

Leksykon projektorów i ekranów

W naszym leksykonie znajdziesz wiele ciekawych wyjaśnień dotyczących terminów związanych z ekranami, technologiami projektorowymi i produktami z serii multimediów.

Treść

#

1080i

1080i to specyfikacja pionowych linii obrazu. Znak "i" w tym przypadku oznacza pola. Sygnał ten jest zwykle wyświetlany interpolowany (np. przez urządzenia o rozdzielczości 1280 x 720 HDready). Interpolacja cyfrowo dodaje piksele, ale oferuje też lekkie rozmycie. Z kolei w odtwarzaniu 1080p wykorzystywane są pełne klatki.

1080p

1080p to specyfikacja pionowych linii obrazu. Litera "p" w tym przypadku oznacza pełne klatki. Z kolei w odtwarzaniu 1080i stosowane są półobrazy. Sygnał ten jest jednak zazwyczaj wyświetlany interpolowany (np. przez urządzenia o rozdzielczości 1280 x 720 HDready). Interpolacja cyfrowo dodaje piksele, ale oferuje też lekkie rozmycie.

3D - trójwymiarowy

Trójwymiarowa reprezentacja ciała / treści obrazu. W przypadku reprezentacji obrazu / filmu / gry, treść wydaje się odpowiednio żywa. W zależności od interpretacji, treść wydaje się jakby wystawała z obrazu. Aby w kinie domowym uzyskać porównywalną jakość jak w kinie, urządzenie musi być wyposażone w złącze HDMI 1.4 (szybkie), które może obsłużyć odpowiedni strumień danych. Kolejnym warunkiem projekcji 3D jest technologia, która jest w stanie przetwarzać obrazy o częstotliwości 120 Hz. Obecnie jest to możliwe w przypadku następujących technologii projekcyjnych: DLP / SXRD / DILA / LCD.

3D ready

projektory DLP przystosowane do 3D pracują z częstotliwością 120 Hz. Dzięki temu możliwe jest podzielenie obrazu na dwie połowy przy częstotliwości 60 Hz każda.< /br> Obrazy 3D można oglądać w 3D za pomocą aktywnych okularów migawkowych. Aktywne okulary migawkowe są sterowane przez 3D DLP Link

4K

4K odnosi się do rozdzielczości 3 840 x 2 160 lub Ultra High Definition Television (UHDTV). Rozdzielczość ta odpowiada 4-krotnej rozdzielczości Full HD. Aby nagrywać filmy z taką rozdzielczością, potrzebne są specjalne kamery, które mogą nagrywać z rozdzielczością około 8 megapikseli (4K). Istnieją już urządzenia, które potrafią przetwarzać tak wysoką rozdzielczość. Ponadto coraz więcej amplitunerów AV oferuje możliwość przekazywania treści 4K (4K pass-through) lub również upscaling materiału SD do 4K (4K upscaling)

A

AcuMotion

AcuMotion to opracowana przez firmę Acer trzystopniowa technologia wyświetlania obrazu 120 Hz między klatkami. Dzięki wstawianiu dodatkowych obrazów, szybkie i złożone sekwencje ruchu są lepiej odwzorowywane, a rozmycie ruchu jest redukowane.

AirPlay

Technologia AirPlay firmy Apple służy do bezprzewodowego przesyłania treści (np. muzyki i filmów) z urządzeń z systemem iOS i Mac. Mogą to być również urządzenia odbiorcze, takie jak głośniki, amplitunery AV i systemy stereo lub telewizory. Streaming działa również z urządzenia iOS do dopasowanego odbiornika. Protokół opracowany przez Apple może być licencjonowany także przez innych producentów.

AR (Augmented Reality)

Rzeczywistość rozszerzona, czyli w skrócie AR, łączy to, co rzeczywiste, z rzeczywistością komputerową. Podczas gdy w przypadku VR cała reprezentacja jest sztuczna, w przypadku AR tylko części rzeczywistości są reprezentowane cyfrowo. Na przykład okulary do rzeczywistości rozszerzonej pokazują treści cyfrowe w rzeczywistym środowisku. Mogą to być dane dotyczące otoczenia widoczne w polu widzenia. Z tej funkcji korzystają obecnie np. mechanicy lub piloci dronów. Okulary AR są wykorzystywane w coraz większej ilości dziedzin, na przykład w muzeach, aby zapewnić zwiedzającym interaktywne informacje o wystawianych dziełach sztuki. Technologia AR dostarcza treści audio-wizualnych, przy czym najczęściej stosowane są tylko nakładki wizualne.

Rozdzielczość

Rozdzielczość projektora to maksymalna liczba punktów obrazu (pikseli), którą projektor może wyświetlić dzięki naturalnie istniejącej technologii

Rozdzielczość
Oznaczenie
Format
640 x 480SVGA4:3
800 x 600SVGA4:3
1.024 x 768XGA4:3
1.400 x 1.050SXGA+4:3
854 x 480WVGA16:9
960 x 540WSVGA16:9
1.280 x 720WXGA16:9
1.280 x 800WXGA16:10
1.366 x 768WXGA16:9
1.920 x 1.080HDTV16:9
1.920 x 1.200WUXGA16:10
3.840 x 2.160UHD16:9

Auto-Focus

Funkcja ta umożliwia automatyczne ustawianie ostrości obrazu bez ingerencji użytkownika i jest zwykle spotykana w urządzeniach mobilnych. Pozwala to na nieskomplikowane i szybkie uruchomienie urządzenia.

Auto Keystone

Dzięki funkcji Auto Keystone (także Auto Keystone Correction) projektor może automatycznie dostosować obraz tak, aby wszystkie strony obrazu były ustawione względem siebie pod kątem prostym, co powoduje automatyczną kompensację geometrii obrazu. Odbywa się to poprzez skanowanie ściany w podczerwieni. Zobacz też: Korekcja geometrii obrazu.

B

Kąt widzenia

Kąt widzenia wskazuje, w jakiej odległości od linii środkowej wyświetlany obraz jest postrzegany jako dobrej jakości bez ograniczeń. Z reguły określa się kąt widzenia w poziomie. Dobry kąt widzenia mieści się w zakresie od 110 do 130 stopni; patrząc od środka obrazu jest to odpowiednio od 55 do 65 stopni w lewo i w prawo. Jeśli znajdujesz się poza tym kątem widzenia, obraz pogarsza się nieproporcjonalnie.

Szumy robocze

Oczywiście każdy projektor emituje hałas pracy spowodowany funkcją chłodzenia przez wentylator. Jest on podawany przez producenta w karcie katalogowej w dB (decybelach). W trybie Eco projektory są cichsze niż w normalnym trybie pracy ze względu na zmniejszoną moc.

Bi-Amping

Wiele amplitunerów AV 7.1 oferuje możliwość wysterowania przednich lewych i prawych głośników w tzw. trybie bi-ampingu. W tym celu spektrum częstotliwości jest dzielone na zakres nisko- i średnio-wysokotonowy, a dwa wzmacniacze mocy sterują wówczas jednym głośnikiem. Jeśli na przykład podłączony jest tylko jeden system głośników 5.1, dwa niewykorzystane wzmacniacze mocy można wykorzystać do bi-ampingu. Zaletą bi-ampingu jest większa moc i jednocześnie mniejsze zniekształcenia głośników. Głośniki muszą być przygotowane do techniki bi-ampingu.

Bitstream

Bitstream odgrywa rolę przede wszystkim w cyfrowej transmisji sygnałów audio. Sygnały audio są odtwarzane przez interfejs cyfrowy (np. HDMI) w formie, w jakiej zostały zapisane na oryginalnym nośniku. Jeśli informacje audio na płycie Blu-ray są skompresowane, to w takiej samej kompresji są również przekazywane do amplitunera AV. Jednak wysokobitowe formaty dźwięku HD (DTS-HD-HR, DD-TrueHD, DTS-HD-MA) mogą być przesyłane tylko przez HDMI ze względu na ich wysoką przepustowość. Jeśli na przykład sygnał audio Dolby TrueHD jest przesyłany z Blu-ray do amplitunera AV za pomocą kabla optycznego lub koncentrycznego, używany jest format rdzeniowy. W tym przypadku jest to Dolby Digital. Gdy sygnał jest wysyłany do amplitunera AV przez HDMI, odtwarzana jest wyższa jakość Dolby TrueHD.

C

CEC

CEC oznacza Consumer Electronics Control i opisuje magistralę danych dla urządzeń rozrywkowych. Na przykład odtwarzacz Blu-ray i amplituner AV komunikują się ze sobą za pomocą HDMI. Oprócz informacji o obrazie i dźwięku przesyłane są sygnały sterujące. Protokół CEC może być zasadniczo zintegrowany we wszystkich komponentach ze złączami HDMI i wykorzystuje specjalną szeregową linię danych w połączeniu HDMI. Warunkiem jest, aby wszystkie zaangażowane urządzenia były zdolne do obsługi standardu CEC. Dzięki CEC podstawowe funkcje urządzeń mogą być sterowane za pomocą pilota. Ponadto urządzenia komunikujące się poprzez CEC ustawiają się na odpowiednie wejście. Rodzaje połączeń CEC są różnie nazywane w zależności od producenta. Samsung nazywa swoją metodę Anynet+, Sony nazywa ją BRAVIA Sync. Philips sprzedaje funkcję HDMI CEC pod marką EasyLink.

Połączenie zaciskowe

Poprzez cinch, analogowe sygnały obrazu i dźwięku mogą być przesyłane trzema kablami (żółty=video, czerwony & biały dla dźwięku stereo).

D

D-Sub15 - Złącze VGA

D-Sub15 to najczęściej spotykany typ połączenia w projektorach. Pozwala na przesyłanie sygnałów analogowych nawet na duże odległości kablowe.

Montaż na suficie

Prawie wszystkie projektory są przystosowane do montażu na suficie. W tym celu posiadają one gwint osadzony w ich spodniej części. W celu zamontowania na suficie projektor należy odwrócić do góry nogami i przykręcić do uchwytu sufitowego. Aby obrócić obraz o 180 stopni, w menu projektora znajduje się odpowiednie ustawienie "Ceiling mounting/ceiling projection". Wynika z tego wielka zaleta: projektor wysyła swój obraz z góry w kierunku górnej i dolnej krawędzi obrazu, dzięki czemu reprodukcja obrazu nie jest tak szybko zakłócana, gdy pod projektorem porusza się np. użytkownik.

Decybel (dB)

Patrz hałas roboczy.

Tryb DICOM

Standard DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) umożliwia urządzeniom z trybem DICOM wyświetlanie zdjęć rentgenowskich w wymaganej jakości obrazu. Wyświetlaczenie obrazu jest zoptymalizowane pod względem kontrastu, dzięki czemu zdjęcia rentgenowskie mogą być wyświetlane w wiernej formie. Standard DICOM jest standardem międzynarodowym i dlatego jest stosowany na całym świecie w monitorach, wyświetlaczach i projektorach w technice medycznej. Urządzenia wyświetlające z trybem DICOM nie są jednak wykorzystywane do celów diagnostycznych, a jedynie do prezentacji i nauczania. Monitory, wyświetlacze i projektory dla pełnej przydatności DICOM wymagają certyfikacji, która musi być powtarzana w regularnych odstępach czasu.

Ekran dyfuzyjny

Dzięki ekranowi dyfuzyjnemu, padająca wiązka światła z projektora jest odbijana równomiernie na wszystkie strony. Ponieważ światło nie jest odbijane w postaci wiązki, kąt widzenia jest stosunkowo szeroki. Ekrany dyfuzyjne mają współczynnik wzmocnienia ok. 1,0-1,2.

Bezpośrednie wyłączenie zasilania

Projektory z tą funkcją można wyłączyć i odłączyć od sieci bezpośrednio po użyciu. W przypadku tych projektorów nie ma potrzeby głośnej pracy wentylatora w celu schłodzenia lampy.

DisplayPort

Złącze DisplayPort jest znormalizowanym przez VESA połączeniem służącym do przesyłania danych obrazu i dźwięku. Oprócz szyfrowania HDCP obsługiwane jest również DPCP. Ze względu na niewielkie rozmiary, złącze to jest najczęściej stosowane w notebookach. Dodatkowym małym wariantem jest MiniDisplayPort, który jest stosowany przede wszystkim w urządzeniach Apple.

DLP - cyfrowe przetwarzanie światła

DLP to technologia projekcyjna. W technologii DLP światło jest wysyłane przez obracające się koło kolorów. W nowszych projektorach DLP zwiększono już liczbę segmentów kolorów na obrotowym kole barw z sześciu do siedmiu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszego mieszania kolorów. Kolorowe światło jest wiązane na układ DLP, gdzie znajdują się mikrolusterka. Na każdy piksel przypada jedno mikrolusterko. Z każdego pojedynczego mikrolusterka obraz jest przekazywany przez soczewkę na powierzchnię projekcyjną, gdzie pojawia się ogólny obraz.

Nasze projektory DLP

Dolby Atmos

Jak w przypadku prawie wszystkich nowych technologii, Dolby Atmos został najpierw wprowadzony w kinach, zanim trafił do kin domowych lub salonów. W kinach jest to bardzo skomplikowana sprawa, wykorzystująca nawet 64 głośniki. Firma Dolby postawiła sobie za cel zaoferowanie użytkownikom domowym atmosfery dźwięku 3D, która jest bardziej żywa i autentyczna niż dotychczas. W sektorze kina domowego podejmowane są obecnie próby z odpowiednimi amplitunerami AV 7.1, 9.1 lub 11.2, aby rozszerzyć dźwięk na boki lub w górę. Sygnały/informacje dźwiękowe dla przednich szerokich lub przednich wysokich głośników są uzyskiwane z istniejącego materiału dźwiękowego 6.1 z Blu-ray.

DSP

Skrót DSP oznacza Digital Signal Processor i jest wykorzystywany w amplitunerach AV na przykład do symulacji specjalnej sytuacji akustycznej, takiej jak stadion piłkarski, arena koncertowa lub pomieszczenie studyjne w trybie surround. Ponadto sygnały stereofoniczne (2.0) są up-konwertowane do 5.1 za pomocą chipów DSP

DTSX

Podobnie jak w przypadku Dolby Atmos, technologia DTS:X działa obiektowo, a nie w oparciu o schemat kanałów dedykowanych. Podobnie jak w przypadku swoich konkurentów - Dolby Atmos i Auro 3D, DTS:X jest kompatybilny wstecz, ponieważ bazuje na ścieżce dźwiękowej. W tym przypadku jest nią DTS-HD. W praktyce Blu-rays zakodowane w DTS:X mogą być więc odtwarzane na konwencjonalnych amplitunerach AV

DVI

DVI (Digital Visual Interface) to interfejs do przesyłania danych wideo. Przez DVI-A można przesyłać tylko sygnały analogowe, przez DVI-D tylko sygnały cyfrowe, a przez DVI-I oba rodzaje sygnałów.

E

Easy MP

Easy MP to specjalna funkcja sieciowa firmy Epson. Dzięki tej funkcji można przesyłać prezentację, obrazy i dźwięk przez sieć, co pozwala na oglądanie treści z różnych komputerów bez zmiany źródła wejścia.

Tryb ECO

Tryb ECO jest trybem ekonomicznym projektora. Dzięki niemu projektory nie pracują z pełną mocą i z niższą jasnością światła. Hałas pracy i zużycie energii są niższe niż w normalnym trybie pracy. Dodatkowo można zwiększyć żywotność lampy.

Odległość

Patrz: Odległość projekcji.

EOL - koniec produkcji

Skrót EOL oznacza "koniec produkcji" i odnosi się do produktów, które nie są już produkowane przez producenta i dlatego nie są już dostępne do zakupu.

F

Koło kolorów

W projektorach DLP koło barw jest obok układu DMD jednym z najważniejszych kryteriów generowania obrazu. Koło barw obraca się stale z niezwykle dużą prędkością i obecnie posiada 3, 4, 5 lub więcej segmentów barwnych. Poprzez koło kolorów światło z lampy projektora jest na przemian rozbijane na kolory podstawowe czerwony, zielony i niebieski praktycznie bez przerwy. W nowoczesnych projektorach koło kolorów zawiera również kolor biały, a czasami inne kolory, takie jak cyjan, magenta i żółty. Przy 3 segmentach koło kolorów obraca się z prędkością 3600 lub 7200 obr/min, przy 7 segmentach z prędkością do 14400 obr/min. (4x prędkość). Każdy kolor odbierany przez oko w projektorze DLP jest więc niezwykle szybką sekwencją pojedynczych, różnie zabarwionych wiązek światła do momentu właściwego przetwarzania. Ponieważ technologia ta czasami nie wykorzystuje wszystkich pozycji koła barw w przypadku obrazów o wysokim kontraście lub ponieważ kolory wymagane do mieszania barw są rozmieszczone daleko od siebie na kole, niektórzy widzowie rozpoznają efekt tęczy. Cecha ta jest bardziej zauważalna w przypadku wolniejszych kół barw i wolniejszych prędkości obrotowych niż w przypadku projektorów z szybszymi i częściej segmentowanymi kołami barw.

Focus

Każdy projektor wyposażony jest w focus, który zapewnia ostrość obrazu na ekranie. Istnieją trzy różne rodzaje ostrości:
  1. Ręczna ostrość, którą reguluje się ręcznie za pomocą obrotowego koła.
  2. Ostrość automatyczna, która może być precyzyjnie regulowana za pomocą przycisku. W przypadku instalacji sufitowych autofokus ma tę zaletę, że regulacji można dokonać bardzo wygodnie za pomocą pilota.
  3. Autofocus, który automatycznie przejmuje ustawianie ostrości za pomocą aparatu.

Format

Wyświetlaczeny obraz jest wyświetlany w formacie (proporcjach) określonym przez projektor. Format ten jest również określany przez rozdzielczość projektora (patrz rozdzielczość). Format ekranu jest zwykle wybierany na podstawie formatu obrazu z rzutnika. Najczęściej spotykane formaty to 4:3, 16:9 i 16:10. Poniżej przedstawiono przegląd formatów i ich zachowanie w przypadku korzystania z ekranu o innym formacie:
Współczynnik proporcji i format ekranu

Interpolacja ramek

Interpolacja klatek to technika stosowana w wysokiej klasy projektorach kina domowego do obliczania obrazów pośrednich. Zapewnia ona realistyczny obraz i zapobiega przeciąganiu szybkich obiektów.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia wskazuje, które częstotliwości z ludzkiego spektrum słyszalności (20 Hz ? 20 kHz) są odtwarzane przez odbiornik AV lub głośnik. Na przykład pasmo przenoszenia odbiornika AV może wynosić od 20 Hz do 20 kHz. Częstotliwości te powinny być odtwarzane możliwie najgłośniej. W takim przypadku mówi się o liniowej charakterystyce częstotliwościowej. Standardowa częstotliwość to 1000 Hz.

Full HD

Termin Full HD jest używany do opisania urządzeń, które mogą fizycznie wyświetlać lub wyprowadzać sygnały HDTV (1920 x 1080 pikseli) w pełnym zakresie. Nie jest to oficjalne logo związane z kryteriami certyfikacji, ponieważ pochodzi z czasów wprowadzenia pierwszych urządzeń obsługujących 1080p. Coraz częściej jest zastępowane przez oznaczenie "HD ready 1080p".

G

Współczynnik wzmocnienia

Współczynnik wzmocnienia (zwany również wzmocnieniem) służy do oceny zachowania ekranów projekcyjnych w zakresie odbicia światła i opisuje uzyskane wzmocnienie światła w kontraście do jasności projektora. Współczynnik wzmocnienia o wartości 1,2 oznacza, że ekran odbija 1,2 razy więcej w określonym kierunku niż zdefiniowana biała powierzchnia standardowa. Współczynnik wzmocnienia jest zawsze podawany dla prostego kąta widzenia 0 stopni.

Korekta geometrii

Korekcja geometrii to kompensacja zniekształceń optycznych (np. zniekształcenia pincushion) w projekcjach na zakrzywione powierzchnie.

H

HD ready

Urządzenie wyświetlające może nosić logo "HD ready" pod warunkiem, że ma rozdzielczość 16:9 z co najmniej 720 pionowymi liniami obrazu, posiada cyfrowe złącze z kodowaniem HDCP (DVI-D/-I lub HDMI), jak również analogowe wejście komponentowe YPbPr (cinch lub composite video lub S-video) i może odbierać pełne obrazy w rozdzielczości 1280 x 720 lub półobrazy w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (50 i 60 Hz) przez oba wejścia. Certyfikację jako "HD ready" przeprowadza organizacja "EICTA" (European Information, Communications and Consumer Electronics Industry Technology Association), która dziś działa pod nazwą DIGITALEUROPE.

HD ready 1080p

"HD ready 1080p" jest, podobnie jak standard "HD ready", standardem urządzenia certyfikowanym przez EICTA. Oprócz kryteriów HD ready może on także natywnie wyświetlać rozdzielczość 1920 x 1080 oraz dodatkowo odbierać i wyświetlać pełny obraz w rozdzielczości 1920 x 1080p (24, 50 i 60 Hz) poprzez wejścia cyfrowe. Musi zatem być w stanie wyświetlać obrazy 1080p pixel-perfectly i bez ograniczeń.

HDMI - High Definition Multimedia Interface

HDMI (High Definition Multimedia Interface) to interfejs służący do w pełni cyfrowej transmisji danych audio i wideo. Pierwotnie ten typ połączenia został opracowany dla dziedziny elektroniki użytkowej, ale dziś sporadycznie można go spotkać także w sektorze komputerowym.

HDTV - telewizja wysokiej rozdzielczości

HDTV to nazwa dla obecnie najlepszego pod względem jakości standardu wideo. Oprócz wielu różnych, bardzo specjalnych oznaczeń i wymagań technicznych, które muszą być spełnione, określenie HDTV lub odpowiadające mu logo jest obietnicą dla klienta, że materiał wideo wyprodukowany zgodnie ze standardem HDTV może być wyświetlany. Technicznie rzecz biorąc, treści HDTV to materiały wizualne o rozdzielczości od 1280 x 720 do 1920 x 1080 pikseli przy częstotliwości odświeżania 24, 50 lub 60 herców. HDTV jest rozumiane jako techniczny termin ogólny dla sygnałów obrazu wideo przeznaczonych do odtwarzania przez urządzenia posiadające certyfikaty zgodne ze standardami "HD ready" i "HD ready 1080p". Ogólnie, rozdzielczość 1920 x 1080 jest również określana jako "rozdzielczość HDTV".

Jako widz oglądający treści HDTV, widzisz znacznie większą ilość szczegółów obrazu, kontrastu i kolorów. Najmniejsze szczegóły (np. pory na skórze) stają się widoczne i dają znacznie lepszy efekt obrazu niż w przypadku zwykłej telewizji palowej.

Pozioma korekcja geometrii obrazu

Jeśli to możliwe, projektor powinien być zawsze ustawiony prostopadle i poziomo do ekranu, aby uzyskać optymalny efekt. W praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe. Z tego powodu prawie wszystkie projektory są wyposażone w pionową korekcję geometrii obrazu, a niektóre modele również w poziomą korekcję geometrii obrazu. Funkcja ta cyfrowo kompensuje i koryguje trapezowe zniekształcenia obrazu. Zobacz również Auto Keystone.

Hot Spot

Gorący punkt to rozjaśnienie w centrum ekranu. Te niepokojące artefakty powstają w wyniku bezpośredniej widoczności lampy projektora i występują tylko na ekranach o bardzo wysokim współczynniku wzmocnienia (1,8 do 2,0).

I

iProjection

Dzięki bezpłatnej aplikacji Epson iProjection można zdalnie sterować bezprzewodowo projektorami oraz wyświetlać treści biurowe i zdjęcia. Aplikacja jest zgodna z popularnymi projektorami biznesowymi Epson i może służyć także jako wygodny pilot. Inne cechy tej funkcjonalności to wyszukiwanie dostępnych projektorów, regulacja głośności, wyciszenie oraz funkcja freeze, która pozwala zamrozić bieżący obraz prezentacji. Aplikacja Network for iOS jest dostępna do pobrania bezpłatnie z Apple App Store.

Panel IPS

Panel IPS to kolejny rodzaj technologii panelowej stosowanej w monitorach i wyświetlaczach. Oznaczenie IPS w tym przypadku oznacza "In Plane Switching". Panel IPS pracuje z poziomo ustawionymi cząsteczkami, gdy tylko nie zostanie przyłożone napięcie. Dzięki temu światło nie przechodzi przez polaryzatory. Gdy tylko do panelu zostanie przyłożone napięcie, polaryzatory obracają się nawet o 90 stopni. Teraz światło przechodzi przez polaryzatory i piksel zaczyna świecić. Panele IPS oferują doskonałą reprodukcję kolorów, ale nie są tak dobre w wyświetlaniu kontrastu.

K

Keystone

Jeśli to możliwe, projektor powinien być zawsze ustawiony prostopadle i poziomo do ekranu, aby uzyskać optymalny efekt. W praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe. Z tego powodu prawie wszystkie projektory są wyposażone w pionową i opcjonalnie także poziomą korekcję geometrii obrazu. Funkcja ta cyfrowo kompensuje i koryguje trapezowe zniekształcenia obrazu. Poniższa ilustracja pokazuje, jak zachowuje się korekcja geometrii obrazu w użyciu:
korekcja Keystone

Kabel komponentowy

Złącze YUV przesyła sygnały analogowe za pomocą trzech przewodów (Y=czarny i biały, UV=kolory). YUV służy do transmisji HDTV i jest kompatybilne np. z Cinch.

Kontrast

Kontrast odzwierciedla gradację pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem. Określa się go od bieli, przez szarość do czerni. Im wyższy kontrast, tym dokładniej można rozpoznać poszczególne gradacje pomiędzy poszczególnymi sekcjami. W rzeczywistym zastosowaniu kontrast odgrywa jednak rolę właściwie tylko w zaciemnionych pomieszczeniach, ponieważ światło przeciwdziała kontrastowi. W przypadku projektorów prezentacyjnych jest to więc raczej nieistotne.

Projektory bliskiego zasięgu

Specjalne projektory krótkoogniskowe wyposażone w szerokokątny obiektyw zostały opracowane do użytku w salach konferencyjnych i klasach. Projektory te są również zazwyczaj wykorzystywane do pracy z tablicami interaktywnymi. Projektory krótkoogniskowe mają właściwość wyświetlania dużego obrazu z bardzo małej odległości. Jest to niezwykle popularne zwłaszcza w obszarze prezentacji: z jednej strony niewiele obrazu jest zasłonięte, gdy prezenter stoi przed ekranem, a z drugiej strony prezenter nie jest lub jest tylko nieznacznie oślepiany przez projektor. Zwiększenie tego efektu oferują projektory ultrakrótkodystansowe, które wyświetlają odpowiednio duży obraz z odległości zaledwie kilku centymetrów.

Nasze rekomendacje dla projektorów krótkiego rzutu

L

Żywotność lampy

Żywotność lampy jest określona przez producenta w trybie normalnym i w trybie ekologicznym. W zależności od tego, w którym trybie projektory są używane, lampa może działać krócej lub dłużej. Jednak żywotność zależy również od czasu użytkowania. Ponadto czynniki zewnętrzne, takie jak kurz lub nikotyna, mogą prowadzić do skrócenia czasu pracy. Dlatego nie jest możliwe określenie dokładnej żywotności projektora. Specyfikacje producenta są więc tylko wartościami średnimi i mogą odbiegać od nich w rzeczywistości.

Szumy

Oczywiście każdy projektor emituje hałas pracy spowodowany funkcją chłodzenia przez wentylator. Jest on podawany przez producenta w karcie katalogowej w dB (decybelach). W trybie Eco projektory są cichsze niż podczas normalnej pracy.

LCD - wyświetlacz ciekłokrystaliczny

LCD (liquid crystal display) to technologia projekcyjna. Światło lampy jest rozdzielane na swoje trzy podstawowe kolory czerwony, zielony i niebieski (3LCD) przez lustro dichroiczne. Rozdzielone światło jest filtrowane przez polikrzemowy panel ciekłokrystaliczny pracujący dla każdego koloru. W ten sposób powstają monochromatyczne obrazy, które nakładane są przez pryzmat tworząc obraz na ekranie. Szczególnie wysokiej jakości projektory wykorzystują cztery panele (4LCD). W projektorach 4LCD wyodrębnia się również kolor żółty. To wzmocnienie podkreśla reprezentację koloru żółtego.

LCoS - ciekły kryształ na krzemie

LCoS jest technologią projekcyjną. Technologia ta również wykorzystuje ciekłe panele, ale panele nie są podświetlane jak w przypadku technologii LCD. Za panelami znajdują się lustra, które są podobne do technologii DLP. Lustra te znacznie redukują efekt ekranu lotnego i pozwalają uzyskać wyższe wartości kontrastu. Technologia LCoS jest stosowana głównie przez firmę Canon. W połączeniu z opatentowaną przez firmę Canon technologią AISYS (Aspectual Illumination System) projektory LCoS zapewniają jaśniejszy obraz niż projektory z porównywalną technologią na mniejszej przestrzeni. System AISYS firmy Canon można więc znaleźć tylko w projektorach LCoS.

LED - dioda emitująca światło

LED jest technologią oświetleniową. Technologia LED wykorzystuje jako oświetlacze diody LED, a nie tradycyjne lampy UHP.

Nasze projekty projektorów LED

Przesunięcie obiektywu

Lens shift odnosi się do funkcji przesuwania obiektywu we wszystkich kierunkach (w lewo, w prawo, w górę i w dół). Funkcja ta umożliwia zatem ręczne (za pomocą koła obrotowego) lub motoryczne przesunięcie obrazu na ekranie. Pomoc ta jest przydatna, jeśli nie można ustawić projektora dokładnie na środku przed ekranem. Wysokości mogą być również kompensowane tak, aby obraz był wyświetlany pod kątem prostym zamiast w kształcie trapezu. W przeciwieństwie do korekcji / korekcji geometrii obrazu, kompensacja odbywa się bez utraty jakości, ponieważ jest to optyczne przesunięcie obrazu, a nie cyfrowe przekształcenie obrazu.
lens_shift_animation

Współczynnik luminancji

Współczynnik luminancji opisuje, o ile mocniej (lub słabiej) odbijane jest światło w porównaniu ze znormalizowaną matową białą powierzchnią. Właściwości odbicia są zdefiniowane w normie DIN 19045. Im większy współczynnik luminancji określony dla ekranu, tym mniejszy kąt widzenia

Światło zgodnie z ISO 21118

Natężenie światła projektora jest podawane w lumenach. Innym popularnym określeniem jest ANSI lumen, które odnosi się do testów American National Standards Institute. Ponieważ od 2003 roku tamtejsza standaryzacja już nie obowiązuje, obecnie znana jest tylko nazwa. W celu znormalizowanego porównania intensywności świecenia należy obecnie przeprowadzić test według ISO 21118 lub IEC 21118. W tym przypadku na metr kwadratowy rzutowany jest 100% biały obraz. Jest on dzielony na 9 części. Teraz należy zmierzyć jasność światła w luksach na środku każdej sekcji. Średnia z dziewięciu wartości daje lumeny zgodnie z ISO 21118.

Lux

Luks jest jednostką miary światła. Jest to jednostka pochodnej wielkości iluminacji i odpowiadającej jej wielkości emiterowej, specyficznej emisji światła. Obliczenie: 1 lx = 1 lm / m².

M

Maskowanie

Jeśli to możliwe, projektor powinien być zawsze ustawiony prostopadle i poziomo do ekranu, aby uzyskać optymalny efekt. W praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe. Z tego powodu prawie wszystkie projektory są wyposażone w pionową i opcjonalnie także poziomą korekcję geometrii obrazu. Funkcja ta cyfrowo kompensuje i koryguje trapezowe zniekształcenia obrazu. Poniższa ilustracja pokazuje, jak zachowuje się korekcja geometrii obrazu w użyciu:

MEMC Motionflow

MEMC (Motion Estimation/Motion Compensation) Motionflow tak BenQ nazywa swoją technikę obliczania obrazów pośrednich. Zintegrowany tryb demonstracyjny ilustruje efekty różnych poziomów.

Mini Jack

Przy jednobiegunowym Mini Jack można przesyłać monofoniczne sygnały audio, przy dwubiegunowym - stereofoniczne sygnały audio, a przy trzybiegunowym - stereofoniczne sygnały audio i dane obrazu.

Motionflow

Motionflow jest tym, co Sony nazywa swoją techniką obliczania obrazów pośrednich. Obrazy pośrednie i ciemne fazy są wstawiane w celu zwiększenia ostrości ruchu.

N

Sieć

Możliwości sieciowe projektora odnoszą się zwykle tylko do sterowania i monitorowania. Za pomocą interfejsu RJ45 można odczytać dane (np. godziny pracy lampy) z projektora i przejąć sterowanie/menu. Większość producentów dołącza oprogramowanie, które umożliwia jednoczesne sterowanie i monitorowanie kilku projektorów. Niestety, przesyłanie zawartości ekranu jest możliwe tylko w kilku modelach i oferuje niewystarczającą prędkość, przez co można przesyłać tylko proste treści, takie jak pliki graficzne (format jpg). Zobacz również Easy MP

Obszar użytkowy

Powierzchnia efektywna ekranu to powlekana część tkaniny, na której wyświetlany jest obraz. Rama i szerokość skrzyni są zawsze o kilka centymetrów szersze od powierzchni użytkowej ekranu.

O

Office Viewer

Dzięki funkcji Office Viewer pliki Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) i PDF mogą być odtwarzane bezpośrednio z pamięci USB - nie jest wymagany dodatkowy notebook. Nie wszystkie efekty można jednak odtworzyć dokładnie tak, jak na komputerze PC, ponieważ moc obliczeniowa jest jeszcze nieco ograniczona.

Przesunięcie

Większość projektorów nie wyświetla obrazu na wprost, lecz z lekkim przesunięciem pionowym w dół lub w górę (w zależności od rodzaju instalacji, istnieją np. instalacje stołowe lub sufitowe, w których to przesunięcie jest przydatne). To tzw. przesunięcie można skompensować za pomocą pionowej korekcji geometrii obrazu (uwaga: utrata jakości!) lub funkcji lens shift (optyczne, bezstratne rozwiązanie).

OSD - wyświetlacz ekranowy

Termin OSD oznacza On-Screen-Display. Nowoczesne amplitunery AV oferują możliwość wygodnego ustawienia wszystkich funkcji poprzez OSD. OSD pojawia się następnie na ekranie telewizora lub projektora. OSD służy również do wyświetlania dalszych informacji o aktualnym odtwarzaniu, takich jak poziom rozdzielczości lub format dźwięku, który ma być odtwarzany

P

PC Free

Dzięki funkcji Office Viewer pliki Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) i PDF mogą być odtwarzane bezpośrednio z pamięci USB - dodatkowy notebook nie jest wymagany. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie efekty są odtwarzane dokładnie tak, jak w przypadku komputera PC, ponieważ moc obliczeniowa jest jeszcze nieco ograniczona. Funkcja PC Free działa na porównywalnej zasadzie, ale zazwyczaj można odtwarzać tylko pliki graficzne (np. JPEG).

Aplikacje projekcyjne

dziś nie sposób wyobrazić sobie codziennego biznesu bez iPhone'a i iPada. Teraz, dzięki praktycznym aplikacjom prezentacyjnym niektórych producentów projektorów, możesz prezentować także bezpośrednio z iPhone'a lub iPada. Nasze porównanie aplikacji prezentacyjnych pokazuje zalety i wady różnych aplikacji - dzięki temu możesz znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim nawykom prezentacyjnym.

Odległość projekcji

Odległość projekcyjna wskazuje, przy jakim współczynniku projekcji osiągana jest odpowiednia szerokość obrazu. Wartość ta zależy od zainstalowanego obiektywu.

Przykład 1 - Obliczanie odległości:
Współczynnik projekcji 1,4-1,8:1
Pożądana szerokość obrazu = 300 cm
Wynik: odległość 420 - 540 cm (300 x 1,4 lub 1,8)

Przykład 2 - Obliczanie możliwych szerokości obrazu:
Współczynnik projekcji 1,4-1,8:1
Odległość projekcji = 560 cm
Wynik: 311 - 400 cm szerokości obrazu (560 / 1,4 lub 1,8)

Wskaźnik projekcji

Współczynnik projekcji wskazuje, przy jakiej odległości projekcji uzyskuje się odpowiednią szerokość obrazu. Wartość ta zależy od zainstalowanego obiektywu.

Przykład 1 - Obliczanie odległości:
Współczynnik projekcji 1,4-1,8:1
Żądana szerokość obrazu = 300 cm
Wynik: odległość 420 - 540 cm (300 x 1,4 lub 1,8)

Przykład 2 - Obliczanie możliwych szerokości obrazu:
Współczynnik projekcji 1,4-1,8:1
Odległość projekcji = 560 cm
Wynik: 311 - 400 cm szerokości obrazu (560 / 1,4 lub 1,8)

Pure Direct

Pure Direct (także Pure Audio) to układ zintegrowany w nowoczesnych amplitunerach AV, stereo lub hi-fi. Funkcja omija wszystkie elementy wpływające na dźwięk, takie jak regulatory tonów wysokich, niskich, balansu i głośności. Dzięki temu unika się jakichkolwiek zmian w sygnale audio i uzyskuje najczystszy możliwy dźwięk. W większości przypadków wyłączany jest również przedni wyświetlacz, a w przypadku amplitunerów AV dezaktywowana jest sekcja wideo. Układ Pure Direct umożliwia "zmostkowanie" obwodów w celu zapewnienia najkrótszej ścieżki sygnału od wejścia do wzmacniaczy. Dzięki temu można cieszyć się czystym dźwiękiem

Pure Motion

Pure Motion to technologia obliczeń międzyklatkowych opracowana dla projektorów kina domowego Optoma. Oblicza ona dodatkowe obrazy w czasie rzeczywistym, wstawia je pomiędzy istniejące obrazy i dzięki temu rozwiązuje ruchy w wyższym stopniu.

R

Zachowanie refleksyjne

Zachowanie odbiciowe ekranu wskazuje na spadek luminancji do 50% (kąt połowy wartości) i wynikający z tego współczynnik luminancji. Ze względu na rozproszone zachowanie odbicia, matowe białe ekrany mają najmniejszy wpływ na jakość obrazu.

Efekt tęczy

Efekt tęczy występuje w zasadzie we wszystkich projektorach DLP z 1-chipem. Jednak tylko około jedna trzecia wszystkich użytkowników dostrzega ten efekt. Kiedy obrazy są generowane przez projektory DLP, określony kolor koła barw jest kolejno wyświetlany na ekranie dla każdego piksela i interpretowany przez oko widza jako odpowiedni kolor o określonej jasności/intensywności. Im więcej segmentów ma koło barw projektora DLP i im szybciej się obraca lub im szybciej sterowany jest układ DLP, tym efekt tęczy jest mniejszy. Wówczas odczuwalne jest miganie kolorów koła barw (czerwony-zielony-niebieski, ewentualnie inne), częściowo w przypadku obrazów nieruchomych, częściowo w przypadku obrazów ruchomych, ale przede wszystkim na krawędziach pomiędzy jasnymi i ciemnymi obszarami obrazu. Efekt ten może być również widoczny w obrazach o wysokim kontraście lub ciemnych, lub gdy treść obrazu zmienia się szybko, np. w filmach akcji. Widzowie, którzy zauważyli ten efekt, zgłaszają między innymi łagodne do silnych bóle i zawroty głowy.

Interfejs RJ45

Możliwości sieciowe projektora odnoszą się zwykle tylko do sterowania i monitorowania. Za pomocą interfejsu RJ45 można odczytać z projektora dane (np. godziny pracy lampy) i przejąć prowadzenie sterowania/menu. Większość producentów dostarcza oprogramowanie, które umożliwia jednoczesne sterowanie i monitorowanie kilku projektorów. Przesyłanie zawartości ekranu jest możliwe tylko w kilku modelach i niestety oferuje niewystarczającą prędkość, przez co można przesyłać tylko proste treści, takie jak pliki graficzne (format jpg). Zobacz również Epson Easy MP.

RLS - zdalne źródło światła

Technologia Remote Light Source opracowana przez projectiondesign repozycjonuje lampy i koła barwne na zewnątrz projektora w obudowie montowanej na stojaku. Wygenerowany obraz jest przekazywany do głowicy projektora za pomocą optyki poprzez żel i kabel o długości do 30 m. Dzięki temu sama głowica projektora może być montowana w różnych pozycjach i pracuje bezgłośnie

RS232

Projektor może być kontrolowany lub zarządzany poprzez interfejs RS232.

Tylna projekcja

W przypadku projekcji tylnej projektor jest umieszczony za ekranem, a w menu projektora włączony jest odpowiedni tryb. Funkcja ta zapewnia lustrzane odbicie obrazu. Zaletą tylnej projekcji jest to, że obraz nie jest zaciemniony, gdy ludzie przechodzą przed obrazem w stożku światła między projektorem a ekranem. Do projekcji tylnej potrzebne są projektory o większej mocy świetlnej, ponieważ dużo światła jest tracone przy przechodzeniu przez ekran. Do projekcji tylnej potrzebny jest odpowiednio półprzezroczysty ekran (ekran do projekcji tylnej).

S

S-Video

W przypadku S-Video (Separate Video) przesyłane są analogowe dane wideo. Zaletą S-Video jest to, że można uzyskać lepszą jakość sygnałów niż w przypadku kompozytowego sygnału wideo.

Scart

Scart to złącze wtykowe, przez które można przesyłać analogowe sygnały dźwiękowe i wideo. Jest ono kompatybilne z innymi złączami analogowymi, takimi jak Cinch czy S-Video.

Poziom czerni

Poziom czerni wskazuje najniższą wartość światła projekcji, która jest osiągana podczas projekcji czarnego obrazu. Im lepsza wartość czerni, tym bardziej ciemne odcienie kolorów / czarne tony są podkreślone w obrazie.

Obiektyw standardowy

W przypadku dużych projektorów instalacyjnych masz możliwość zmiany obiektywu. W zależności od wymagań (odległość/szerokość obrazu) dostępne są różne opcjonalne obiektywy:

  • Obiektywy standardowe.
  • Obiektywy szerokokątne (mała odległość / duży obraz)
  • Teleobiektywy (duża odległość / mały obraz)

Współczynnik rozpraszania

Współczynnik rozproszania wskazuje, jak bardzo spadł współczynnik luminancji przy pomiarze z boku. Współczynnik rozproszenia 50% oznacza, że przy kącie widzenia 20 stopni nadal można zmierzyć połowę luminancji.

Kąt rozpraszania

Kąt rozproszenia wskazuje na utratę jasności, która powstaje przy patrzeniu z boku. Wartość kąta rozproszenia jest podawana w stopniach.

Super rozdzielczość

Super Resolution to technologia, która stosowana jest np. w wysokiej klasy sprzęcie kina domowego. Oferuje ona wyostrzenie rozdzielczości materiału zdjęciowego (nawet w przypadku nośników Blu-ray), co jeszcze lepiej wydobywa szczegóły. Sygnał jest rozkładany, przetwarzany i ponownie składany przez oprogramowanie w połączeniu z technologią chipową.

T

Teleobiektyw

W przypadku dużych projektorów instalacyjnych masz możliwość zmiany obiektywu. W zależności od wymagań (odległość/szerokość obrazu) dostępne są różne opcjonalne obiektywy:

  • Obiektywy standardowe.
  • Obiektywy szerokokątne (mała odległość / duży obraz)
  • Teleobiektywy (duża odległość / mały obraz)

Panel TN

Panel TN to jeden z rodzajów technologii paneli dostępnych w monitorach i wyświetlaczach. TN w tym przypadku oznacza "Twisted Nematic". W panelu TN ciekłe kryształy ustawiają się pionowo zaraz po wyłączeniu napięcia. Tutaj molekuły są skręcone o nawet 270 stopni względem siebie. Powoduje to obrót spolaryzowanego światła, które przechodzi przez górny polaryzator, aby oświetlić piksel. Ponieważ jednak molekuły nigdy nie ustawiają się idealnie, prowadzi to do zmniejszenia kąta widzenia i obniżenia kontrastu

Toslink

Złącze Toslink jest optycznym połączeniem sygnałowym, które działa w oparciu o światłowody. Wykorzystywane jest do cyfrowej transmisji sygnałów audio. Konstrukcja optyczna oferuje mniejszą podatność na zakłócenia ze strony zewnętrznych wpływów magnetycznych i elektrycznych. Złącze jest najczęściej stosowane w obszarze odtwarzaczy DVD / Blu-ray i porównywalnych urządzeń w połączeniu z amplitunerem AV, jeśli te pracują z sygnałami dts lub Dolby Digital.

Korekcja Keystone

Jeśli to możliwe, projektor powinien być zawsze ustawiony prostopadle i poziomo do ekranu, aby uzyskać optymalny efekt. W praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe. Z tego powodu prawie wszystkie projektory są wyposażone w pionową i opcjonalnie także poziomą korekcję geometrii obrazu. Funkcja ta cyfrowo kompensuje i koryguje trapezowe zniekształcenia obrazu. Ponadto dostępna jest również automatyczna korekcja geometrii obrazu, w której projektor automatycznie wykrywa pochylenie i sam się dostosowuje.

U

Projektor o ultrakrótkiej odległości

Do użytku w salach konferencyjnych i klasach szkolnych opracowano specjalne projektory krótkoogniskowe wyposażone w obiektyw szerokokątny. Projektory te są również wykorzystywane do pracy z tablicami interaktywnymi. Ich właściwością jest możliwość wyświetlania dużego obrazu z bardzo małej odległości. Projektory ultrakrótkodystansowe są niezwykle popularne do prezentacji. Z jednej strony dlatego, że obraz nie jest zasłaniany, gdy prezenter stoi przed ekranem, a z drugiej strony dlatego, że prezenter nie jest lub jest tylko nieznacznie oślepiany przez projektor. Zwiększenie tego efektu oferują projektory ultrakrótkoogniskowe, które wyświetlają odpowiednio duży obraz z odległości zaledwie kilku centymetrów.

USB

USB (Universal Serial Bus) służy do sterowania i zarządzania projektorem (USB-B). W przypadku niektórych urządzeń biznesowych możliwa jest również prezentacja plików i obrazów pakietu Office bezpośrednio za pomocą pamięci USB lub podłączenie myszy poprzez wejście USB (USB-A).

USB Display

Das USB Display bietet die Möglichkeit der Bildübertragung über einen USB Anschluss. Dies erfolgt über den USB Typ B oder auch einen Mini USB Anschluss. Aufgrund der Übertragungsstärke ersetzt er jedoch nicht vollständig den VGA, DVI oder HDMI Anschluss. Bilder, Texte und nicht zu datenlastige Präsentationen lassen sich bedenkenlos übertragen. Bei Videos oder ähnlichem Material kann es zu Rucklern kommen, sodass die Übertragung einer Slideshow ähnelt. Zudem kann sich das Betriebssystem auf die Übertragungsgeschwindigkeit auswirken.

V

Panel VA

Panel VA to również rodzaj technologii paneli dostępnych dla monitorów i wyświetlaczy. Skrót VA w tym przypadku oznacza "Vertical Alignment". Panel VA oferuje specjalną cechę, że subpiksel jest podzielony na kilka segmentów zwanych domenami. Podział ten zapewnia dokładne wyrównanie molekuł. Gdy tylko nie jest przyłożone napięcie, molekuły są wyrównane w pionie i wyświetlany jest czarny obraz. Po przyłożeniu napięcia molekuły są obracane, co umożliwia swobodne przechodzenie światła przez panel. Panele VA znane są z dużego kąta widzenia.

Przesunięcie

Większość projektorów nie projektuje na wprost, ale z lekkim przesunięciem w pionie w dół lub w górę (w zależności od rodzaju instalacji, istnieją np. instalacje stołowe lub sufitowe, w których to przesunięcie jest przydatne). To tzw. przesunięcie można skompensować za pomocą pionowej korekcji keystone (uwaga: utrata jakości!) lub funkcji lens shift (rozwiązanie optyczne, bezstratne), o ile jest ona dostępna wraz z beamerem

Pionowa korekcja geometrii obrazu

Jeśli to możliwe, projektor powinien być zawsze ustawiony prostopadle i poziomo do ekranu, aby uzyskać optymalny efekt. W praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe. Z tego powodu prawie wszystkie projektory są wyposażone w pionową i opcjonalnie także poziomą korekcję geometrii obrazu. Funkcja ta cyfrowo kompensuje i koryguje trapezowe zniekształcenia obrazu. Ponadto dostępna jest również automatyczna korekcja geometrii obrazu, w której projektor automatycznie wykrywa pochylenie i sam się dostosowuje.

VESA

Standard VESA wskazuje, który uchwyt pasuje do danego urządzenia. Większość urządzeń nadaje się do uchwytów uniwersalnych. Jedyne co musisz wiedzieć to tzw. standard VESA otworu z tyłu Twojego LCD / plazmy lub TFT.

VGA

VGA (D-Sub15) to najczęściej spotykany typ połączenia w projektorach. Sygnały analogowe mogą być przesyłane nawet przy długim przebiegu kabla.

Czarny górny pas rozbiegowy

Krawędź wiodąca(czarny górny pas rozbiegowy) to część znajdująca się nad właściwą powierzchnią projekcyjną. Dzięki niej górna pionowa powierzchnia tkaniny ekranu rolowanego może być ograniczona i dowolnie ustalona w pewnych granicach. Krawędź wiodąca zapobiega zbyt wysokiemu ustawieniu widocznego obszaru ekranu w przypadku ustawienia ekranu w pomieszczeniach o wysokich sufitach.

VR (Virtual Reality)

Wirtualna rzeczywistość, w skrócie VR, to wirtualnie stworzona rzeczywistość, w której użytkownik jest zanurzony. Dzięki okularom VR użytkownik wizualnie wchodzi w cyfrowy świat, podczas gdy jego pole widzenia jest odcięte od świata zewnętrznego. Dla optymalnej percepcji przez słuchawki odtwarzany jest również dźwięk, podkreślający wrażenie wirtualnej rzeczywistości. Gdy tylko użytkownik zanurzy się w wirtualnym świecie, jest w stanie wejść w interakcję z otoczeniem za pomocą czujników lub elementów sterujących. W najlepszym przypadku użytkownik porusza się w nim, przemieszczając się na swego rodzaju bieżni, pozostając jednak w obrębie pomieszczenia. Okulary VR wykorzystywane są do różnego rodzaju symulacji, gier lub wyświetlania informacji. Treści do okularów wirtualnej rzeczywistości często tworzone są za pomocą kamery 360 stopni, aby zanurzyć użytkownika w wirtualnym obrazie jego otoczenia.

W

Obiektywy szerokokątne

W przypadku dużych projektorów instalacyjnych masz możliwość zmiany obiektywu. W zależności od wymagań (odległość/szerokość obrazu) dostępne są różne opcjonalne obiektywy:

  • Obiektywy standardowe.
  • Obiektywy szerokokątne (mała odległość / duży obraz)
  • Teleobiektywy (duża odległość / mały obraz)

WLAN - bezprzewodowa sieć lokalna

WLAN (Wireless Local Area Network) odnosi się do sieci bezprzewodowej. Niektóre projektory mogą być bezprzewodowo połączone z komputerami, dzięki czemu można zrealizować bezprzewodową transmisję obrazu. Jednak obecny standard WLAN nie jest jeszcze wystarczający do transmisji o dużej szybkości danych (filmy itp.) i zwykle jest zbyt wolny

Y

YPAO

Optymalizacja dźwięku YPAO firmy Yamaha analizuje akustykę pomieszczenia i automatycznie dostosowuje różne parametry audio, aby dźwięk był optymalny z pozycji odsłuchowej. YPAO to skrót od Yamaha Parametric Room Acoustic Optimizer. Specjalny mikrofon jednomiarowy odbiera impulsy wysyłane przez amplituner AV. Są one emitowane przez każdy głośnik z osobna. Amplituner oblicza następnie dane pomiarowe i optymalizuje akustykę pomieszczenia poprzez parametryczne korektory.

Złącze YUV

Złącze YUV przesyła sygnały analogowe za pomocą trzech przewodów (Y=czarny i biały UV=kolory). YUV służy do transmisji HDTV i jest kompatybilne np. z Cinch.

W

Zoom

Dzięki zoomowi można zmieniać wielkość obrazu, mimo że odległość projekcji pozostaje taka sama. Rozróżnia się zoom ręczny i zoom z napędem silnikowym.

Obliczanie obrazu pośredniego

Obliczenia międzyramkowe to technologia poprawy ruchu stosowana w projektorach. Oblicza ona w czasie rzeczywistym dodatkowe obrazy i wstawia je pomiędzy istniejące obrazy, zwiększając w ten sposób rozdzielczość ruchów. Szybkie ruchy są w ten sposób optymalnie wyświetlane, a jednocześnie zmniejsza się rozmycie ruchu. Obliczanie obrazów pośrednich jest przeprowadzane przez specjalnie opracowane procesory; technologia ta jest różnie opisywana w zależności od producenta projektora. Zwykle można ją regulować w kilku etapach w zależności od zastosowania
Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy masz jeszcze inne pytania?

Chętnie doradzimy Ci również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam teraz swoje dane kontaktowe.