Obliczanie powierzchni projekcyjnej
Najważniejsze cechy naszych projektorów
Oto jak działa obliczanie obszaru projekcji
Odległość projektorów
Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy prawidłowej konfiguracji urządzenia projekcyjnego. Jednym z nich jest odległość między projektorem a ekranem, która znacząco wpływa na rozmiar wyświetlanego obrazu. Wybrany rozmiar obrazu ma również bezpośredni wpływ na wybór odpowiedniego rozmiaru ekranu
Planowanie z wyprzedzeniem obejmuje rozważenie dostępnej przestrzeni na ekran i projektor. Należy również wziąć pod uwagę, że odległość do projektora niekoniecznie musi odpowiadać odległości siedzenia. Fizyczne bariery, takie jak lampy sufitowe w salonie lub kinie domowym, często stanowią przeszkodę w instalacji.
W takiej sytuacji konieczne może być użycie projektora z potężną optyką telezoom, aby umieścić go za widownią lub przeszkodą sufitową. Alternatywnie, można wybrać mniejszą odległość i umieścić projektor przed przeszkodą sufitową, w którym to przypadku przydatne jest użycieprojektora krótkiego rzutu, który umożliwia uzyskanie normalnego rozmiaru obrazu w połowie zwykłej odległości. W przypadku projektorów ze standardową optyką, montaż w optymalnej odległości jest niezbędny.
Podczas korzystania z projektora w salach konferencyjnych, muzeach lub dużych salach konferencyjnych , urządzenie może spełniać specjalne wymagania. Może się zdarzyć, że projektor musi być umieszczony kilka metrów od ekranu lub bezpośrednio przed nim.
Aby spełnić te specjalne wymagania, warto wybrać projektor z wymiennymi obiektywami . Projektory te pozwalają na wymianę obiektywu, dzięki czemu można używać teleobiektywów zmiennoogniskowych, obiektywów standardowych lub obiektywów krótkiego rz utu, w zależności od zastosowania, zapewniając elastyczne dostosowanie do okoliczności. Jeśli zdecydowałeś się już na projektor lub chciałbyś porównać ze sobą różne urządzenia, nasz kalkulator projekcji jest do Twojej dyspozycji. Można go użyć do określenia odległości od ekranu i szerokości obrazu dla każdego projektora.
Szczególną uwagę należy zwrócić na odległość między projektorem a ekranem, jeśli ludzie poruszają się w przestrzeni między projektorem a ekranem. Może to mieć miejsce na przykład w restauracjach lub na imprezach, gdzie goście muszą przechodzić przed ekranem.
Dzieje się tak również w przypadku gier ruchowych lub symulatorów, takich jak symulator golfa. W przypadku projektora ze standardowym obiektywem istnieje ryzyko poruszania się w wiązce światła projektora, a tym samym rzucania cienia na ekran. Dlatego też urządzenia z optyką krótkiego rzutu lub optyką ultrakrótkiego rz utu są szczególnie odpowiednie do takich zastosowań. Dzieje się tak dlatego, że te układy optyczne znacznie zmniejszają odległość między projektorem a ekranem, umożliwiając większą swobodę ruchu pod, za i przed projektorem bez rzucania cienia na ekran.
Ekrany projekcyjne
Istnieje wiele sposobów na stworzenie powierzchni projekcyjnej, np. ekrany mobilne, ekrany stałe, a nawet specjalne farby do ekranów. Poniżej przedstawiamy trzy doskonałe produkty, które zapewniają optymalną powierzchnię projekcyjną
Ekran projekcyjny Projektor
Aby uzyskać optymalny obraz z projektora, należy odpowiednio przygotować powierzchnię projekcyjną projektora. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim konwencjonalnej ściany, jeśli nie chcesz używać ekranu.
Farba na płótnie
Aby przekształcić konwencjonalną ścianę w powierzchnię projekcyjną dla projektora, należy spełnić kilka warunków wstępnych. Na przykład należy usunąć istniejącą tapetę. Zbyt chropowata powierzchnia tynku może negatywnie wpłynąć na efekt projekcji, dlatego należy ją wygładzić za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Następnie zaleca się nałożenie podkładu, aby zapewnić dobrą przyczepność farby. Według producenta Screen Goo, na powierzchnię 4,6 metra kwadratowego potrzeba około 1 litra farby
Zarówno podkład , jak i far ba do ekranów powinny być nakładane w dwóch warstwach. Najlepiej jest nakładać farbę za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego, aby uniknąć pociągnięć pędzla, które mogłyby być widoczne na powierzchni projekcyjnej rzutnika. Po wyschnięciu powierzchni można nałożyć farbę na płót nie na podkład, postępując zgodnie z tą samą procedurą, co w przypadku podkładu, aby uzyskać najlepszy efekt.
Klasyczne płótna
Oczywiście tradycyjny ekran pozostaje sprawdzoną opcją. Oferuje wiele możliwości pozycjonowania powierzchni projekcyjnej, zarówno mobilnej, jak i zainstalowanej na stałe. Jeśli ekran jest pożądany ze względów estetycznych, jest to opłacalna alternatywa. Obecnie wybór ekranów jest tak szeroki, że można znaleźć odpowiedni model dla każdej potrzeby. Niezależnie od tego, czy jest to ekran rolkowy lub zmotoryzowany do instalacji na stałe, czy też ekran na statywie lub ekran mobilny do użytku mobilnego.
Doskonałym przykładem optymalnej płaskości jest ekran ramowy. Mocne naprężenie ze wszystkich czterech stron utrzymuje tkaninę na miejscu nawet przez długi czas. Jednak w przeciwieństwie do ekranu silnikowego lub rolowanego, ekran ramowy nie jest tak łatwy do ukrycia, gdy nie jest używany. Z tego powodu jest on często używany w kinach domowych
- Wybór odpowiedniego projektora dla określonej odległości zależy od tak zwanego "współczynnika rzutu" projektora. Współczynnik projekcji to stosunek odległości projektora od ekranu (odległość projekcji) do szerokości obrazu. Na przykład, jeśli współczynnik projekcji projektora wynosi 1:1, może on wyświetlać obraz o szerokości 2 metrów z odległości 2 metrów. Projektor o współczynniku projekcji 2:1 może wyświetlać obraz o szerokości 1 metra z tej samej odległości.
- Rozmiar ekranu rzutnika zależy od kilku czynników, w tym odległości oglądania, rozdzielczości rzutnika i osobistego komfortu. Powszechną zasadą jest, że przekątna ekranu powinna wynosić około jednej trzeciej odległości oglądania. Na przykład, jeśli siedzisz około 3 metrów od ekranu, odpowiedni może być ekran o przekątnej około 1 metra. Należy jednak pamiętać, że będzie się to różnić w zależności od indywidualnych preferencji i specyfiki pomieszczenia.
- Idealna odległość od ekranu zależy od jego rozmiaru. Zasadniczo odległość oglądania powinna wynosić około 1,5 do 2 razy więcej niż przekątna ekranu. Gwarantuje to, że możesz zobaczyć cały obraz bez poruszania głową i że jesteś wystarczająco blisko, aby zobaczyć wszystkie szczegóły, które oferuje rozdzielczość projektora.
- Rozmiar obrazu jest ogólnie rozumiany jako przekątna wyświetlanego obrazu, tj. linia od jednego rogu ekranu do przeciwległego rogu. Jest ona często wyrażana w calach lub centymetrach. Obliczenie rozmiaru obrazu dla projektora zależy od współczynnika rzutu i odległości między projektorem a ekranem. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar obrazu, aby zapewnić optymalną jakość obrazu i przyjemne wrażenia podczas oglądania. Odpowiedni rozmiar obrazu można łatwo określić za pomocą naszego kalkulatora odległości.