W naszym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o szybkiej instalacji projektora. Zainstaluj swój projektor do kina domowego, prezentacji lub szkoły w zaledwie 5 krokach. Szybko i łatwo!
Prawidłowe obliczanie odległości projekcji
Obiektyw projektora ma kluczowe znaczenie dla pozycjonowania i regulacji rozmiaru obrazu, ponieważ wpływa na odległość projekcji. Większość projektorów ma stały obiektyw, który wymaga określonej odległości od ekranu. Jednak większość projektorów ze stałym obiektywem oferuje elastyczny współczynnik projekcji, który umożliwia zmianę odległości między projektorem a ekranem.
Aby samodzielnie obliczyć odległość projekcji
Współczynnik projekcji można wykorzystać do określenia odległości i szerokości obrazu. Współczynnik wskazuje odległość, w jakiej należy ustawić projektor, aby uzyskać projekcję o szerokości 1 m.
Zakładając, że optyka projektora oferuje współczynnik projekcji 1,5 - 1,66:1, odległość 1,5 - 1,66 m jest potrzebna do uzyskania obrazu o szerokości 1 m.
Aby uzyskać szerokość obrazu 2 m, obliczamy 2 × 1,66 = 3,32. Wartość ta odpowiada największej odległości od ściany w metrach. Następnie obliczamy 2 × 1,5 = 3. Wartość ta odpowiada najmniejszej odległości między projektorem a ekranem. Możemy więc zmieniać odległość projektora w zakresie od 3 do 3,32 metra, aby uzyskać obraz o szerokości 2 metrów.
Instalacja ekranu projekcyjnego
Ponieważ ekran projektora zajmuje najwięcej miejsca, zalecamy zainstalowanie go w pierwszej kolejności. Najlepiej jest skorzystać z pomocy, aby bezproblemowo zainstalować go w wybranym miejscu. Z drugiej strony, instalację projektora można przeprowadzić samodzielnie.
Instalacja projektora
Ustawienie projektora zależy w dużej mierze od zastosowanej optyki i technologii projekcji. Dlatego projektor musi być zawsze ustawiany indywidualnie, zwłaszcza jeśli ma być podwieszony pod sufitem. Tak zwana wartość offsetu odgrywa tutaj kluczową rolę. Wskazuje ona procentowe pionowe przesunięcie rzutowanego stożka światła od środka obrazu.
Na przykład wartość przesunięcia wynosząca 50 procent oznacza, że projektor musi być wyrównany z dolną krawędzią ekranu w celu uzyskania prostej projekcji.
Wartość przesunięcia wynosząca 0 procent oznacza, że projektor jest wyrównany ze środkiem ekranu, co zwykle ma miejsce w przypadku projektorów z dobrym przesunięciem obiektywu. W przypadku montażu na suficie, przesunięcie to musi być odpowiednio odzwierciedlone pionowo w dół, zwłaszcza jeśli projektor ma być tam zawieszony.
Aby samodzielnie określić przesunięcie
Umieść projektor na podłodze w odległości od ściany niezbędnej do uzyskania żądanego rozmiaru obrazu. Teraz zmierz odległość od podłogi do dolnej krawędzi obrazu za pomocą linijki. W ten sposób określono już przesunięcie w pionie. Jeśli korzystasz z projektora o dobrych właściwościach przesunięcia obiektywu, przesunięcie nie ma znaczenia. Przesunięcie obiektywu kompensuje dużą część wysokości obrazu.
Montaż uchwytu sufitowego projektora
W przypadku wysokich sufitów zalecamy uchwyty sufitowe do projektorów z regulacją wysokości. Te uchwyty sufitowe umożliwiają elastyczną regulację pionowej odległości od sufitu.
Przy zwykłej wysokości sufitu wynoszącej ok. 2,4 metra i początku obrazu (górna krawędź) na wysokości ok. 2,2 metra, sztywny uchwyt sufitowy z odstępem 15 cm może być również używany do projektora LCD. Projektor DLP można zawiesić nieco wyżej, a ekran nieco niżej.
Do regulacji projektora należy mieć pod ręką jedną lub dwie poziomice. W ten sposób można określić i optymalnie dostosować nachylenie do przodu i na boki w tym samym czasie.
Wyrównaj i dostosuj obraz
Po zamontowaniu projektora na suficie można go podłączyć. Oprócz dostarczonego kabla zasilającego potrzebne będą kable do przesyłania obrazu i dźwięku z urządzenia odtwarzającego, takiego jak odtwarzacz Blu-ray lub notebook. Zazwyczaj do tego celu używany jest kabel HDMI. Jeśli nie masz pewności, jakich połączeń chcesz użyć, pomoże Ci nasz przewodnik zakupu dotyczący podłączania projektora.
Przesunięcie obiektywu wpionie i w poziomie można łączyć tylko w ograniczonym zakresie. W przypadku jednoczesnego korzystania z poziomego i pionowego przesunięcia obiektywu oba te ustawienia ograniczają się wzajemnie i nie można osiągnąć maksymalnych wartości. Podczas próby ustawienia maksymalnych wartości obiektyw przyjmuje kształt znaku stopu, a nie prostokąta.
Wartość przesunięcia obiektywu jest zawsze podawana od środka obiektywu. Oznacza to, że przy pionowym przesunięciu obiektywu wynoszącym np. +/-50%, obraz może być przesunięty w górę lub w dół o 50% wysokości obrazu od środka obrazu. To samo dotyczy poziomego przesunięcia obiektywu.
Istnieje kilka sposobów regulacji korekcji geometrii obrazu. Klasyczna metoda polega na naciśnięciu przycisku na powierzchni projektora. Nieco wygodniejsza jest regulacja za pomocą pilota zdalnego sterowania.
Kalibracja kolorów i obrazu
Beamery zazwyczaj posiadają menu ustawień dla różnych ustawień kolorów i obrazu. Chociaż menu różnią się wizualnie w zależności od producenta, zasadniczo oferują podobne lub porównywalne ustawienia.
Klasyczne ustawienia kolorów dla kina domowego to na przykład "Kino". W przypadku projektorów biznesowych używanych w salach konferencyjnych lub salach spotkań zalecamy ustawienie kolorów "Prezentacja" lub porównywalne ustawienie. Zmniejsza to wierność kolorów, ale zapewnia wysoką jasność. Optymalne dla jasnych pomieszczeń.
Z drugiej strony, należy unikać ustawienia obrazu "Jasny". Zapewnia ono maksymalną jasność, ale kosztem jakości obrazu. Samodzielna kalibracja nie osiągnie poziomu profesjonalnej kalibracji, ale może poprawić jakość obrazu. W tym celu należy użyć obrazów testowych. Odpowiedniego dostawcę można znaleźć za pomocą wyszukiwarki Google.
Wysokiej klasy kalibracja kolorów
Oprócz ustawień domyślnych, niektóre rzutniki oferują ustawienia zarządzania kolorami. W zależności od modelu dostępne jest menu kalibracji zgodne ze standardem ISF (Imaging Science Foundation) lub ISF ccc. Umożliwiają one zapisanie profili kolorów po skalibrowaniu projektora przez certyfikowany organ. W porównaniu do trybu konwencjonalnego, skalibrowany projektor zapewnia znacznie lepszą jakość obrazu.
Co jest lepsze: tryb standardowy czy ekologiczny?
Ustawienie lampy ma wpływ na jakość obrazu. W większości przypadków można wybrać tryb normalny lub ekologiczny. W trybie normalnym osiągana jest pełna jasność. W przypadku jasnych pomieszczeń tryb ten jest zatem koniecznością. Jeśli możliwe jest zaciemnienie pomieszczenia, tryb Eco jest dobrą alternatywą. Moc światła jest zmniejszona, a obraz wydaje się nieco ciemniejszy. Ma to pozytywny wpływ na kontrast obrazu i wydłuża żywotność lampy projektora.
Sterowanie projektorem: za pomocą pilota, AirPlay, Miracast, aplikacji lub Alexa
Może Cię to również zainteresować:
Nasze rekomendacje visunext: