Dźwięk przestrzenny to już nie tylko filmy i seriale. Muzyka i gry również obiecują nowy wymiar słuchania dzięki Dolby Atmos. Jednak Dolby Atmos brzmi najlepiej tylko przy odpowiedniej konfiguracji. Ale jakie są różne konfiguracje dźwięku przestrzennego i jak można optymalnie wykorzystać istniejące konfiguracje głośników?
Ponadto przetworniki są wbudowane w obudowę pod precyzyjnie określonym kątem (i kierunkiem), dzięki czemu są skierowane w stronę sufitu. Gdy głośniki są włączone, dźwięk jest emitowany w kierunku sufitu i odbijany od niego w kierunku słuchacza.
Głośniki są umieszczone w kompaktowej obudowie i zawierają skierowany do góry głośnik stożkowy oraz wspomniane wyżej filtry z certyfikatem Dolby Atmos. Ze względu na swoją konstrukcję można je łatwo umieścić na większych głośnikach. Alternatywnie, niektóre głośniki Dolby Atmos można również zainstalować bezpośrednio w suficie, aby zapewnić publiczności bezpośredni dźwięk. Ponadto istnieją soundbary Dolby Atmos, w których kilka głośników jest wbudowanych bezpośrednio, symulującdźwięk przestrzenny, w tym głośniki wysokościowe.
Szybkość transmisji (bit rate) i częstotliwość próbkowania mają decydujący wpływ na jakość dźwięku. Wyższa wartość w obu kategoriach prowadzi do wyraźniejszego i bardziej szczegółowego obrazu dźwiękowego. Liczba kanałów również odgrywa ważną rolę; system 7.1.4 oferuje bardziej intensywne, wciągające wrażenia dźwiękowe niż prostszy system 5.1.2.
Na przykładzie 11.2-kanałowego amplitunera sieciowego AV Onkyo TX-NR3030 można rozpoznać zaciski połączeniowe dla 4 głoś ników. W zależności od amplitunera AV, 2 głośniki są podłączone do wysokości 1 lewy/prawy. W przypadku łącznie 4 głośników używana jest również wysokość 2 lewa/prawa.
Pomimo tych wyzwań, korzyści są znaczne. Dobrze skonfigurowany system Dolby Atmos oferuje nie tylko doskonałą jakość dźwięku, ale także możliwość precyzyjnego pozycjonowania obiektów dźwiękowych w pomieszczeniu, co skutkuje znacznie lepszymi, wciągającymi wrażeniami.
Podczas gdy wielkość pomieszczenia wpływa na liczbę i typ głośników, kompatybilność ma kluczowe znaczenie dla wydajności i długowieczności całego systemu.
W salonie o ograniczonej przestrzeni najlepszym rozwiązaniem mogą być głośniki montowane na górze. Można je po prostu umieścić na istniejących głośnikach i nie wymagają skomplikowanej instalacji sufitowej. Niektóre nowoczesne głośniki obsługują również Dolby Atmos i są idealne do takich pomieszczeń.
Po uruchomieniu programu kalibracji, układ surround jest optymalizowany, niezależnie od tego, czy w grę wchodzą głośniki sufitowe czy górne. Metody optymalizacji pomieszczenia różnią się liczbą możliwych punktów pomiarowych, rozdzielczością filtra i opcjami przetwarzania końcowego, w zależności od wyposażenia i orientacji amplitunera AV.
Dolby Atmos w kinie domowym nadaje nowy wymiar wrażeniom słuchowym. Dzięki systemowi obsługującemu Dolby Atmos można nie tylko odtwarzać imponujące wydarzenia dźwiękowe, takie jak grzmiące nad głową samoloty, ale także akustyka dużych hal i budynków wydaje się znacznie bardziej żywa. Oczywiście dotyczy to również scen filmowych rozgrywających się na przykład w dżungli. Dodatkowe informacje dźwiękowe z góry pozwalają jeszcze bardziej zanurzyć się w akcji.
- Marki takie jak Sony, Yamaha, Samsung, Anthem i wiele innych oferują szeroką gamę głośników kompatybilnych z Dolby Atmos.
- Instalacja głośników sufitowych wymaga profesjonalnego montażu, podczas gdy głośniki górne można po prostu umieścić na istniejących głośnikach. Kreator konfiguracji w amplitunerze AV pomaga w konfiguracji.
- Tak, amplituner AV kompatybilny z Dolby Atmos jest wymagany do wykorzystania pełnego potencjału tej technologii.
- W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów surround, które oferują tylko dźwięk poziomy, Dolby Atmos umożliwia również dźwięk pionowy, tworząc trójwymiarowe wrażenia dźwiękowe.
- Inwestycja w system Dolby Atmos jest zalecana dla każdego, kto szuka prawdziwie wciągających wrażeń dźwiękowych. Przesuwa on granice konwencjonalnych systemów audio i zapewnia wciągające wrażenia dźwiękowe.
- Głośniki Dolby Atmos działają jako dodatek do głośników surround z wyspecjalizowanymi głośnikami sufitowymi lub górnymi, które emitują dźwięk w pionie. Wraz z amplitunerem AV kompatybilnym z Dolby Atmos tworzą trójwymiarową przestrzeń dźwiękową.
- Istnieją dwa główne typy: głośniki sufitowe, które są zintegrowane bezpośrednio z sufitem, oraz głośniki górne, które są umieszczane na istniejących głośnikach i odbijają dźwięk z sufitu.
- Rozmiar pomieszczenia wpływa na liczbę i rozmieszczenie głośników. Większe pomieszczenia mogą wymagać większej liczby głośników, aby uzyskać optymalne wrażenia.
- Tak, wiele głośników Dolby Atmos można dodać do konwencjonalnych systemów dźwięku przestrzennego 5.1 lub 7.1.
- Dolby Atmos to technologia dźwięku, która zapewnia trójwymiarowe, wciągające wrażenia dźwiękowe. Pozwala ona na umieszczenie dźwięków w 360-stopniowym środowisku.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące Dolby Atmos
Nasze rekomendacje visunext: