Wyświetlacze
Znajdziesz tu profesjonalne wyświetlacze digital signage, jak również interaktywne wyświetlacze dotykowe, wyświetlacze ścienne wideo, a nawet ściany LED do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Oferujemy również liczne akcesoria do wyświetlaczy, takie jak odtwarzacze signage, a także różne systemy montażu wyświetlaczy. Szukasz indywidualnego rozwiązania do sali konferencyjnej, pokoju spotkań lub punktu sprzedaży?
Nasi eksperci ds. produktów visunext chętnie Ci pomogą!
Rozdzielczość projektora to maksymalna liczba punktów obrazu (pikseli), jaką projektor może wyświetlić w oparciu o naturalnie istniejącą technologię, czyli bez konwersji lub przycinania obrazu. Rozdzielczość natywna to liczba pikseli, jaką projektor fizycznie posiada do wyświetlenia obrazu. Projektor zwykle interpoluje rozdzielczość, gdy otrzymuje sygnał obrazu o wyższej rozdzielczości niż rozdzielczość natywna. W takim przypadku może wystąpić brak szczegółów obrazu lub ogólne rozmycie wyświetlanego obrazu. Jeśli projektor otrzymuje sygnał obrazu o rozdzielczości niższej niż natywna, to również interpoluje, skaluje obraz do rozdzielczości natywnej, oblicza odpowiednie dodatkowe piksele, jeśli to możliwe bez zmiany informacji o obrazie. Wadą w tym przypadku jest to, że chociaż obraz jest wyświetlany większy niż podawany, oryginalne pojedyncze piksele mogą stać się znacznie bardziej widoczne, ponieważ są pomnożone przez konwersję.
4K:
4K odnosi się do rozdzielczości 3840 x 2160 lub Ultra High Definition Television (UHDTV). Rozdzielczość ta odpowiada 4-krotnej rozdzielczości Full HD. Do nagrywania filmów w takiej rozdzielczości potrzebne są specjalne kamery, które mogą nagrywać w rozdzielczości około 8 megapikseli (4K).
Full HD:
Terminem Full HD określa się urządzenia, które mogą fizycznie wyświetlać lub wyprowadzać sygnały HDTV w pełnej (1920 x 1080 pikseli) rozdzielczości.
1080p:
1080p to specyfikacja pionowych linii obrazu. Dotyczy to między innymi rozdzielczości 1920 x 1080. Litera "p" w tym przypadku oznacza pełne klatki, więc wszystkie linie obrazu są wyświetlane jednocześnie.
1080i:
1080i to specyfikacja pionowych linii obrazu. Spójnik "i" w tym przypadku oznacza pola. Sygnał ten jest zwykle wyświetlany interpolowany (np. przez urządzenia o rozdzielczości 1280 x 720 HDready). Interpolacja cyfrowo dodaje piksele, ale też oferuje lekkie rozmycie. Z kolei w odtwarzaniu 1080p wykorzystywane są pełne klatki.
LED to technologia oświetleniowa. W technologii LED jako oświetlacze stosuje się diody, a nie tradycyjne lampy UHP. Zaletą tej technologii jest to, że diody nie wykorzystują żarnika i praktycznie nie zużywają energii. Diody LED mają jednak bardziej niebieskawy zakres barw niż lampy UHP, dlatego obraz często odbierany jest jako nieco zimniejszy.
Koło kolorów:
Obok układu DMD, koło kolorów jest jednym z najważniejszych kryteriów generowania obrazu w projektorach DLP. Koło kolorów obraca się stale z niezwykle dużą prędkością i obecnie posiada 3, 4, 5, a w niektórych przypadkach nawet więcej segmentów kolorystycznych. Poprzez koło barw, światło z lampy projektora jest na przemian rozbijane na kolory podstawowe czerwony, zielony i niebieski praktycznie bez przerwy. W nowoczesnych projektorach koło kolorów zawiera również biel i czasami inne kolory, takie jak cyjan, magenta i żółty. Przy 3 segmentach koło kolorów obraca się z prędkością 3600 lub 7200 obr/min, przy 7 segmentach z prędkością do 14400 obr/min. (4x prędkość). Każdy kolor odbierany przez oko w projektorze DLP jest więc niezwykle szybką sekwencją pojedynczych, różnie zabarwionych wiązek światła do momentu właściwego przetwarzania. Ponieważ technologia ta czasami nie wykorzystuje wszystkich pozycji koła barw w przypadku obrazów o wysokim kontraście lub ponieważ kolory wymagane do mieszania kolorów są rozmieszczone daleko od siebie na kole, niektórzy widzowie rozpoznają efekt tęczy. Cecha ta jest bardziej zauważalna w przypadku wolniejszych kół barwnych i wolniejszych prędkości obrotowych niż w przypadku projektorów z szybszymi i częściej segmentowanymi kołami barwnymi.
Cyfrowe połączenie do transmisji obrazu i dźwięku. Niezbędne do uzyskania wysokiej rozdzielczości obrazu (HDTV). Ponieważ HDMI 1.4 (High Speed) nadaje się do przesyłania treści 3D w Full HD. Dla uzyskania wysokiej rozdzielczości obrazu w UHD, 4K lub HDR odpowiednie jest połączenie przez HDMI 2.0a i wyższe. Należy stosować HDMI 2.1 lub wyższy od 120Hz odświeżania w 4K.
VGA:
Złącze VGA to 15-pinowe złącze służące do analogowej transmisji obrazu. Nazywany jest również DSub15 i jest często spotykany w notebookach i komputerach PC. W porównaniu do pozostałych połączeń analogowych oferuje dobrą jakość obrazu. Może być przykręcony do urządzenia wejściowego lub wyjściowego i może być dostosowany do YUV przy odpowiedniej konfiguracji.
DisplayPort:
Złącze DisplayPort to połączenie zgodne ze standardem VESA, służące do przesyłania danych obrazu i dźwięku. Oprócz szyfrowania HDCP, obsługiwane jest również DPCP. Ze względu na niewielkie rozmiary, złącze to jest najczęściej stosowane w notebookach. Dodatkowym małym wariantem jest MiniDisplayPort, który jest wykorzystywany przede wszystkim w urządzeniach Apple.
DVI:
DVI (Digital Visual Interface) to interfejs służący do przesyłania danych wideo. Przez DVi-A można przesyłać tylko sygnały analogowe, przez DVI-D tylko sygnały cyfrowe, a przez DVI-I oba rodzaje sygnałów.
USB:
USB (Universal Serial Bus) służy do sterowania i zarządzania projektorem (USB-B). W niektórych urządzeniach biznesowych pliki biurowe i obrazy mogą być również prezentowane bezpośrednio za pomocą pamięci USB lub przez wejście USB (USB-A) można podłączyć mysz.
Toslink:
Połączenie Toslink jest połączeniem sygnału optycznego, które działa na zasadzie światłowodu. Służy do cyfrowej transmisji sygnałów audio. Konstrukcja optyczna oferuje mniejszą podatność na zakłócenia od zewnętrznych wpływów magnetycznych i elektrycznych. Połączenie to jest najczęściej stosowane w obszarze odtwarzaczy DVD / Blu-ray i porównywalnych urządzeń w połączeniu z amplitunerem AV, jeśli te pracują z sygnałami dts lub Dolby Digital.
YUV:
Połączenie YUV, zwane również Y Cb/Pb Cr/Pr lub połączeniem komponentowym, jest analogowym połączeniem wideo z trzema kanałami (kanałem natężenia światła i dwoma kanałami koloru). Jakościowo jest to najlepsze analogowe połączenie wideo.
Kabel komponentowy:
Złącze YUV przesyła sygnały analogowe trzema przewodami (Y=czarny i biały UV=kolory). YUV służy do transmisji HDTV i jest kompatybilny np. z Cinch.
S-Video:
Połączenie S-Video jest również nazywane połączeniem S-VHS lub Hosiden. W porównaniu do połączenia wideo Cinch pracuje z dwoma kanałami (jasność/kolor). Pod względem jakości jest nieco lepiej niż w przypadku połączenia wideo Cinch, ale są też ograniczenia. Można je tłumaczyć podatnością sygnału, co przejawia się np. w zniekształceniach obrazu.
Cinch:
Połączenie wideo cinch jest również nazywane połączeniem kompozytowym. Aby łatwiej było go rozpoznać, zazwyczaj jest on obszyty żółtym kolorem. Ponieważ transmisja odbywa się tylko jednym kanałem, jakość obrazu jest na niskim poziomie.
D-Sub15:
Złącze VGA to 15-pinowe złącze służące do przesyłania obrazu w sposób analogowy. Nazywany jest również DSub15 i jest często spotykany w notebookach i komputerach PC. W porównaniu z innymi złączami analogowymi oferuje dobrą jakość obrazu. Może być przykręcony do urządzenia wejściowego lub wyjściowego i może być dostosowany do YUV przy odpowiedniej konfiguracji.
RS232:
Interfejs RS232 może być używany do sterowania lub zarządzania projektorem.
Mini Jack:
Za pomocą jednopinowego Mini Jack można przesyłać monofoniczne sygnały audio, za pomocą dwupinowego stereo sygnały audio, a za pomocą trzypinowego stereo sygnały audio i dane obrazu.
Scart:
Scart to złącze, które można wykorzystać do przesyłania analogowych sygnałów audio i wideo. Jest on kompatybilny z innymi złączami analogowymi, takimi jak RCA czy S-Video.
ARC:
Kanał zwrotny audio, zwany również ARC lub audio return channel, został wprowadzony wraz z wersją HDMI 1.4 w celu zmniejszenia ilości okablowania pomiędzy komponentami HDMI. Kanał zwrotny audio biegnie przez istniejący kabel HDMI. Dlatego nie trzeba już podłączać dodatkowego kabla dla dźwięku. Oba urządzenia muszą jednak obsługiwać ARC. Wszystkie formaty plików audio, które są również przesyłane przez interfejs SPDIF, mogą być przesyłane przez kanał zwrotny audio. Należą do nich Dolby Digital, Digital Theatre Sound i PCM audio. Przykładowo, połączenie pomiędzy telewizorem (w tym odbiornikiem) a amplitunerem AV może być wykonane za pomocą kabla HDMI. Dźwięk z telewizora jest przekazywany za pomocą kabla HDMI. Wcześniej dla sygnałów audio wymagany był dodatkowy kabel cyfrowy (koncentryczny lub Tos-Link).
Wyświetlaczecze dla każdego obszaru zastosowań
Wyświetlaczecze już dawno stały się częścią naszego codziennego życia - zarówno w pracy, jak i w domu. Wszędzie za pośrednictwem wyświetlaczy otrzymujemy najróżniejsze informacje: najnowsze oferty, infotainment, ale także prezentacje firm i projektów oraz treści seminariów i szkoleń.
Dla prawie każdego obszaru zastosowań istnieją odpowiednie rozwiązania w zakresie wyświetlaczy. Mamy wyświetlacze dla każdego obszaru zastosowań i w każdym przedziale cenowym.
Co jest ważne przy zakupie wyświetlacza?
Jeśli już wiesz, jak i gdzie chcesz używać wyświetlaczy, to orientacja jest stosunkowo łatwa. Jest tylko kilka wskazówek i ważnych cech technicznych wyświetlaczy, którymi chcielibyśmy się z Tobą podzielić, a które powinieneś koniecznie znać.
Rozdzielczość obrazu
Rozdzielczość obrazu wyświetlacza jest jedną z najważniejszych właściwości. Dzieje się tak, ponieważ oprócz kontrastu, jasności i stabilności kąta widzenia, ostatecznie decyduje o jakości obrazu wyświetlacza.
Najpopularniejsze rozdzielczości obrazu dla wyświetlaczy to Full HD (1.920 x 1.080) i 4K UHD. Zasadniczo zalecamy 4K UHD nad rozdzielczością obrazu Full HD, zwłaszcza w przypadku wyświetlaczy o większej przekątnej ekranu. Powodem tego jest zazwyczaj niewielka odległość oglądania: obraz wyświetlacza 4K wygląda po prostu bardziej wysokorozdzielczo, a przez to również znacznie lepiej niż obraz wyświetlacza Full HD dla widza, który znajduje się w niewielkiej odległości od wyświetlacza.
Jasność
Jasność wyświetlacza jest co najmniej tak samo ważna jak jego rozdzielczość obrazu. Podobnie jak w przypadku monitorów, wyraża się ją w kandelach (cd/m²), lub rzadziej w nitach (nit). Wartość obu jednostek miary jest taka sama. Oznacza to, że 500 cd/m² odpowiada 500 Nit i odwrotnie.
To, jak jasny musi być wyświetlacz, zależy od tego, gdzie chcesz go używać i jak silne jest światło otoczenia.
Intensywność światła | Zastosowanie |
ok. 350-450cd/m² | Pomieszczenia o regulowanych warunkach oświetleniowych |
od 500 cd/m² | Normalne warunki oświetleniowe otoczenia |
ok. 700 cd/m² | Silne światło otoczenia, ale bez bezpośredniego światła słonecznego (np. hala recepcyjna) |
od 700 cd/m² | Bardzo jasne otoczenie, bezpośrednie światło słoneczne (np. witryna sklepowa, plener) |
Kontrast
Kiedy mówimy o kontraście, w większości przypadków mamy na myśli kontrast jasności , a dokładniej: stosunek między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem obrazu. Im większy ten stosunek, tym obraz wydaje nam się atrakcyjniejszy i ostrzejszy.
Na większości wyświetlaczy kontrast mieści się w zakresie czterocyfrowym. Popularne wartości to na przykład 3 000:1 i 5 000:1. Ogólnie rzecz biorąc, wiele wyświetlaczy jest porównywalnych pod względem kontrastu. Zarówno wyświetlacze z kontrastem 3 000:1, jak i wyświetlacze z kontrastem 5 000:1 pokazują bardzo podobny, solidny obraz.
Stabilność kąta widzenia
Stabilność kąta widzenia to właściwość paneli wyświetlających, która odnosi się do maksymalnego możliwego kąta widzenia, pod którym wyświetlany obraz może być pokazany widzowi z niewielką lub żadną utratą jakości obrazu. Im większy ten kąt, tym słabsza utrata jakości w zakresie odwzorowania kolorów i jasności.
Wyświetlaczecze o stabilnych kątach widzenia mają zazwyczaj maksymalny kąt widzenia w płaszczyźnie poziomej wynoszący od 160 do nieco poniżej 180 stopni.
Wydanie w czasie rzeczywistym
Dopuszczenie do pracy to przydatność wyświetlacza do pracy ciągłej. Na specyfikację w tym zakresie składa się maksymalna liczba godzin w ciągu doby w stosunku do czasu trwania tygodnia.
Z reguły wyświetlaczeprzeznaczone są do zastosowań profesjonalnych, do pracy ciągłej 24/7, 16/7 lub 12/7 . Oczywiście można znaleźć również inne specyfikacje, takie jak 10/7. W naszej tabeli znajdziesz typowe czasy pracy dla danego czasu pracy.
Wydanie w czasie rzeczywistym | Najlepiej nadaje się do |
24/7 | Używanie przez całą dobę |
16/7 | Używanie poza jednym dniem roboczym |
12/7 | Wdrożenie w godzinach pracy |
Połączenia
Do najczęściej stosowanych połączeń wyświetlaczy należą HDMI, DVI, DisplayPort i VGA. Złącze HDMI jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w praktyce. Wynika to z faktu, że standard transmisji złącza HDMI jest przeznaczony do jednoczesnej transmisji sygnału audio i wideo. Ponadto standard HDMI obsługuje również transmisję treści w rozdzielczości 4K. Alternatywnie można skorzystać z nowoczesnego połączenia DisplayPort, jeśli jest ono dostępne.
DVI i VGA są czystymi połączeniami wideo. Dodatkowo, przekaz przez VGA jest tylko analogowy, dlatego należy raczej skorzystać z połączenia HDMI.
Dodatkowe połączenia to interfejsy dla zewnętrznych systemów sterowania, takie jak interfejsy RJ-45 (LAN) i RS-232. Często monitory posiadają również wyjście jack 3,5 mm oraz jeden lub więcej portów USB.
Interaktywne wyświetlacze dotykowe: praca w klasie i sali konferencyjnej
Wyświetlaczecze dotykowe to ekrany, które wyposażone są w powierzchnię wrażliwą na dotyk, umożliwiającą wygodną obsługę aplikacji wyświetlanych na ekranie. Zaletą takich wyświetlaczy jest to, że można je obsługiwać wyłącznie za pomocą dotyku palca (lub rysika).
Ponadto wyświetlacze doty kowe często są dodatkowo wyposażone w zaawansowane dotykowe interfejsy użytkownika, dzięki czemu ich obsługa przez kilku użytkowników jednocześnie staje się dziecinnie prosta. Istnieje kilka technologii dotykowych, które mogą być stosowane w wyświetlaczach dotykowych. W sektorze profesjonalnych wyświetlaczy wielkoformatowych są to głównie technologia IR oraz technologia dotyku pojemnościowego.
Pojemnościowewyświetlacze doty kowe są generalnie lepsze i bardziej precyzyjne w sterowaniu niż wyświetlacze IR. Są one jednak również droższe i nie są jeszcze tak rozpowszechnione. Wyświetlaczecze dotykowe są interesujące i praktyczne zarówno dla edukacji, jak i biznesu. W obu otwierają przestrzeń do lepszej współpracy, a tym samym do szybszego przekazywania wiedzy. Najlepszym tego przykładem jest Samsung Flip.
Wyświetlaczecze ścienne wideo: najlepsze rozwiązanie przyciągające wzrok
Wyświetlaczecze ścian wideo najlepiej przyciągają wzrok. Dlatego też są preferowane w digital signage. Tutaj kilka wyświetlaczy łączy się w większą powierzchnię wyświetlania, którą można wypełnić dowolną treścią: Grafiką, filmami lub animacjami.
Nierzadko wyświetlacze videowall posiadają zintegrowane odtwarzacze signage, funkcje do wygodnego zarządzania treścią i różne inne funkcje do indywidualnego dostosowania na miejscu.
Przekątna ekranu: jakie rozmiary wyświetlacza są dostępne?
Przekątna ekranu mówi o tym, jak duży jest wyświetlacz. Zwykle podaje się ją w calach lub, rzadziej, w centymetrach. Przekątna ekranu mniejszych wyświetlaczy zaczyna się od 10 cali, większych - od około 55 cali. W zależności od tego, gdzie i do czego chcemy używać wyświetlacza, możemy zdecydować się na odpowiednią wielkość wyświetla cza.
Wyświetlaczecze o przekątnej poniżej 55 cali są idealne do zastosowania w niemal każdym pomieszczeniu, od małej recepcji po salę konferencyjną lub biuro. Wyświetlaczecze o przekątnej powyżej 55 cali są bardziej odpowiednie do większych pomieszczeń, takich jak sale konferencyjne, klasy, sale wykładowe lub większe recepcje w hotelach. Wyświetlaczecze o dużych przekątnych są również preferowane od mniejszych w przypadku digital signage w punktach sprzedaży.
Nietypowe są monitory o przekątnej ekranu mniejszej niż 32 cale. Najczęściej występują one w formie stoisk informacyjnych w słupach lub obudowach do montażu poziomego lub pionowego. Wyświetlaczecze informacyjne doskonale nadają się jako nośniki informacji dla klientów, pracowników i pacjentów.
Typowe przekątne ekranów dla wyświetlaczy
Przekątna obrazu w calach | Przekątna ekranu w centymetrach |
32" | 81 cm |
42" | 107 cm |
55" | 140 cm |
65" | 165 cm |
75" | 191 cm |
85" | 216 cm |
Wszystkie wyświetlacze według wielkości
Typ panelu dla wyświetlaczy: który jest najlepszy?
W monitorach stosowane są różne rodzaje paneli, ale najpopularniejsze stały się panele LCD (Liquid Crystal Display) z technologią IPS. W porównaniu z panelami TN, które są częściej stosowane w monitorach, technologia IP S charakteryzuje się wysokim kontrastem, wiernością kolorów i przede wszystkim bardzo dobrą stabilnością kątów widzenia.
Wyświetlaczecze z technologią OLED wyczarowują również obraz o bardzo wysokim kontraście. W tym przypadku obraz jest generowany za pomocą organicznych diod elektroluminescencyjnych. Jakość obrazu tych wyświetlaczy jest znakomita! Ponadto dzięki technologii OLED głębokość obudowy jest bardzo mała. Dlatego można je bardzo stylowo wkomponować w niemal każde pomieszczenie. Jednak obecnie są one dostępne tylko jako wyświetlacze do prezentacji i signage, ale nie jako wyświetlacze dotykowe.
Uchwyty do wyświetlania: Do łatwego montażu wyświetlacza
Wyświetlaczecze mogą być montowane na różne sposoby. Do najczęściej spotykanych rodzajów montażu należy na przykład montaż za pomocą uchwytu ściennego, na stojaku ekspozycyjnym lub za pomocą uchwytu sufitowego.